Kaybolan Geminin Sırrı 168 Yıl sonra Çözüldü

Arkeolojik keşifler, bir başbakan tarafından nadiren duyurulur. Fakat geçtiğimiz eylül ayında kuzey kutbunda bulunan gemi kalıntısı bu şerefe nail oldu. Kanada Başbakanı Stephen Harper: “Kanada’nın en büyük gizemlerinden birinin çözülmesinden dolayı oldukça memnunum” dedi.

Sir John Franklin komutasındaki iki keşif gemisi, 1845 yılının Mayıs ayında İngiltere’den, Kuzeybatı Geçitini aramak için hareket etmişti. Gemilerin hiç iz bırakmadan kaybolması, denizde ve kıyılarda 30 yıl boyunca birçok gemiyle aranmalarına neden olmuştu. Yakın zamanlarda ise, gemilerin bulunması için yakın adalarda kazı yapılarak bir 30 yıl daha harcandı. En sonunda ise Parks Kanada Keşif Ekibi tarafından bulundu.

Bulunduktan üç hafta sonra, arkeologlar bu geminin, Sir John Franklin’e ait Erebus gemisi olduğunu doğruladı ve geminin dikkate değer bir vaziyette olduğunu rapor ettiler. Bu keşif sadece bir gizemi çözülme ulaştırmadı, aynı zamanda Başbakan Harper bu batığı, kutupların petrol ve mineral rezervleri barındıran bazı bölümlerinde Kanada’nın egemenliğiyle ilişkilendiriyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply