İzmir’de Az Bilinen Antik Kentler Bisiklet Turu Gerçekleştirildi

20-25 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ve 4 gün süren Az Bilinen Antik Kentler (ABAK) Bisiklet Turu gerçekleştirildi. İzmir’den gönüllü bir grup insanın öncülüğünde bu yıl altıncısı düzenlenen etkinlik, İzmir ve çevresindeki antik kentlerin bisiklet ve çadırlarla ziyaret edilmesiyle yapılıyor.

F: Gürel Gülserp

Farklı mesleklerden ve yaş gruplardan kişilerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Aigai, Pergamon, Atarneus, Canea, Pitane antik kentlerine ve Çavdarlı Kalesi’ne uzmanların anlatımı ile inceleme gezileri düzenlendi.

Pergamon Tiyatrosu, F: Gürel Gülserp

ABAK gönüllülerinden sorularımızı yanıtlayan Olcay Ormankıran, 6 yıl önce ABAK turuna başlamadan önce İzmir’de sadece bir bisiklet turu olduğunu ve İzmir’de görülmeye değer yerlerin başında da antik kentlerin geldiğini belirtti. Birkaç bisiklet tutkunu arkadaşıyla birlikte 6 yıl önce bisikleti ve antik kentleri birleştiren, kar amacı gütmeden sadece katılımcıların gönüllü olarak yaptıkları katkı ile bu turu düzenlemeye başlamışlar.

Bir yıl İzmir’in kuzeyinde, bir yıl güneyinde yer alan antik kentlerin dolaşıldığı gezinin bir diğer temel gayesini ise Ormankıran şu şekilde ifade ediyor; “İnsanlar bu güne kadar tecrübe aktarımı ile kendisini geliştirmiş, kültürünü zenginleştirmiştir, antik kentler bunun en güzel örneği ancak şu anda kentlerde bu tecrübe aktarımından vazgeçtik. Bisiklet, günümüz kentlerinin sorunları için önemli bir çözüm, bu tur sayesinde hem katılımcılarımız için hem de yerel yönetimler için bisiklet ve antik kentlerden elde edilen tecrübenin aktarımının mümkün olabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz.”

Aigai Antik Kenti, F: Gündüz Altı

ABAK için sadece antik kent gezisi demek biraz yanlış olur. Örneğin, Aigai Antik Kenti gezisinin ardından antik kentin yakınında yer alan ve kamp alanı olan Köseler Köyü İlk Okulu’nun duvarları boyandı. Daha önce de tura katılmış olanlar geçmiş yıllarda da buna benzer faaliyetlerin yapıldığını ve 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı köy çocukları ile kutlamak için bisiklet turunu özellikle bu tarihlere denk getirildiğini belirttiler.

Yuntdağı Köseler Köyü İlk Okulu, F: Gürel Gülserp

Daha önceki yıllarda 23 Nisan’da çocuklara bisiklet dağıtılan etkinlikte bu yıl kitap, ayakkabı gibi ihtiyaçlardan oluşan bir hediye paketi verildi. Çocuklar da ABAK katılımcıları için hazırladıkları 23 Nisan Çocuk Bayramı gösterilerini sergilediler.

Yıl içerisinde de köyde yaşayan çocuklarla bağlarını koparmayan ABAK gönüllüleri, çocukların bisikletlerini tamir etmek için ziyaretlerde bulunuyorlar ve çocuklarla birlikte İzmir’de yer alan müzeleri geziyorlar.

You must be logged in to post a comment Login