İzmir’de Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü Açıldı

İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi  Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde, Türk-İslam Arkeolojisi bölümü açıldı. Arkeoloji denildiğinde akla sadece Yunan ve Roma arkeolojisi geldiğini belirten Türk-İslam Arkeolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Harun Ürer, bunun oldukça yanlış bir algı olduğuna değindi.

Arkeoloji disiplini içerisinde birçok çalışmaların yapıldığını ve Türk- İslam arkeolojisinin de sınırları belli bir dönemi ifade ettiğini belirten Ürer, konuyla ilgili olarak

50-60 yıldır bu alanda çalışmalar yapılıyor olmasına rağmen farklı nedenlerle böyle bir bölüm kurulamadı. Arkeoloji disiplini altında İslam arkeolojisi bulunuyor ancak Türk-İslam dönemini ele alan bu bölümü Türkiye ve dünyada ilk olarak biz açıyoruz. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Türk-İslam kültürüne ait mimariyi ve el sanatlarını bilimsel açıdan incelemek, yok olanları ortaya çıkarmak ve restore ederek gelecek nesillere aktarmak, öncelikli amacımız. Özellikle, ahşap ve taş süsleme konusunda oluşturulacak laboratuvarlarda, birebir uygulama fırsatı yakalamak. Ayrıca üniversite personeli ve belki de dışarıdan bu işi öğrenmek isteyen, merak eden herkese sertifika programları ile geleneksel ahşap ve taş oyma süsleme kursları düzenlemeyi istiyoruz.

açıklamasında bulundu.

Temelleri arkeoloji, sanat ve kültüre dayanan bölüm 2015-2016 akademik yılında ilk öğrencilerini ağırlamaya başlayacak.

radikal

You must be logged in to post a comment Login