İtalya’da Osmanlılar Tarafından İdam Edilen Bir Bireye Ait Delikli Kafatasının Sırrı Çözüldü

Pisa Üniversitesi’nden araştırmacılar 15. yüzyılda Osmanlı kuvvetleri tarafından yapılan bir işgal hareketi sırasında Müslüman olmayı kabul etmediği için idam edilen 800 kişiden biri olan ve üzerinde 16  tane oldukça düzgün, çeşitli boyut ve derinliklerde delikler açılmış kafatasının gizeminin açıklığa kavuşturmuş olabileceklerini belirttiler.

Araştırmacılara göre delikler sonraki dönemlerde şeytani etkilerden dolayı oluştuğu düşünülen felç, inme, epilepsi gibi hastalıkların defedilmesi için hazırlanan büyülerde kullanılmak adına kemik tozu elde etmek için açılmış olabilir.

Otranto Şehitlerinin Hikayesi

Papalığa göre “Otranto şehitleri” olarak anılan bu insanların hikayesi ise şöyle anlatılmakta;

İtalya Apulia’ya saldırı düzenleyen Ahmet Gedik Paşa komutasındaki Osmanlı güçleri, 15 günlük bir kuşatma ardından 14 Ağustos 1480’de şehri zapt etti. Şehri alan Osmanlı kuvvetleri, 15 yaş altındaki kadınları ve çocukları ya kılıçtan geçirdi ya da  köle pazarlarına sürdü. 50 yaş üzerindeki tüm erkekler ise öldürüldü.

Geri kalan 800 erkek bireye ise Hristiyanlıktan vazgeçmeleri durumunda canlarının bağışlanacağı vaad edildi. Aralarından kimse Müslümanlığı kabul etmedi ve bir tepeye çekilen 800 kişi orada teker teker idam edildi.

İdam Edilen 800 Erkeğin Kafatasları Katedralde Sergilenmekte

Şu an bu bireylere ait kemikler Otranto Katedralindeki beş büyük dolap içinde yüzleri ziyaretçileri dönük bir şekilde sergilenmektedir. Ancak sadece bir tane kafatası ayrı bir şekilde yüzü değil kafasının üstünü gösterecek şekilde sergilenmekte. Bu kafatası gizemli 16 delikli kafatasının ta kendisi.

Katedral Yetkilileri Kafatasının İncelenmesine İzin Vermiyor

Araştırmacılar kafatasının inceleme şansına erişebilmiş değiller çünkü katedral yetkilileri kafatası üzerinde herhangi bir incelemeye izin verilemeyeceğini söylüyor. Araştırmacılar ise kafatası hakkında detaylı bir inceleme yapamasalar da detaylı bir gözlemle net kayıtlar tutmuşlar.

16 delikten 8’i mükemmel bir daireler şeklinde konik bir biçimde kenarları yuvarlatılmış şekilde açılmış. Araştırmacılar bu deliklerin ancak trepan gibi bir araçla açılmış olabileceğini söylüyorlar. Baş delgi aleti olarak tanımlanabilecek “trepan” aslında bir ameliyat aracı ancak bu kafatası üzerindeki kullanımı olasılıkla kemik tozu elde edilmesine dair bir kullanım içeriyor. Genel kullanım alanı beyin ameliyatı olsa da aletin kemik tozu elde etmek adına da kullanıldığı bilinmekte.

 

http://news.discovery.com/

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply