İtalya’da 2.000 Yıllık Yapışmaz Tava İmalathanesi Bulundu

İtalyan arkeologlar Napoli yakınlarındaki bir arkeolojik sit alanında 2.000 sene önce yapışmaz tavaların öncüllerinin üretildiği bir imalathane buldu.

İtalya'da 2.000 Yıllık Yapışmaz Tava İmalathanesi Bulundu

Bulgular herhangi bir modern mutfakta vazgeçilmez olan yapışmaz tavaların Romalılar tarafından da kullanıldığını doğruluyor.

MS. 1. yüzyılda yazılan yemek kitabı, De Re Coquinaria’da da (Yemek bahsi hakkında) tavuk güveç yapmak için en uygun kap olduğu şeklinde bahsi geçen bu tavalar, Cumae şehrinden gelen tava anlamında “Cumanae testae” ya da “Cumana patellae” olarak biliniyordu.

1975 yılına dek, Profesör Guiseppe Pucci’nin tanımlama çalışmalarına kadar bir sır olarak kalan bu tavalar bugün, Napoli Üniversitesi’nden Giovanni Boriello, Marco Giglio, Stefano Iavarone adlı uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu Pucci’nin saptamalarını doğrular nitelikte bir kimlik kazandı.

İçi kırmızı astarlı kap parçalarıyla dolu bir atık yeri bulduklarını söyleyen ve bu çöplük alanının buradaki imhalathaneye ait olduğunu belirten Marco Giglio, böylece ilk defa, yapışmaz tava olarak bilinen “Cumanae patellae”ların bu şehirde üretildiğini gösteren bir kanıt bulduk diyor.

Giglio ve meslektaşları tencere, tava ve kapaklara ait çeşitli ebat ve kalınlıkta ve birçok farklı kaplama özelliğine sahip olan 50 bin parça bulgu ele geçirdiler.

Kusurlu olarak imal edilmiş toprak kapların atıldığı bir mevkiyi ortaya çıkaran arkeologlar, bu parçaların çömleklerin üretim şekillerine dair fikirlerin terakkisi adına oldukça yararlı olacağını düşünüyor.

Parçaların çoğu yapışmaz bir yüzey sağlayan kırmızı astarla kaplanmış olduğundan etli yemekler pişirmek için oldukça ideal kaplar olarak görülüyor. Marco Giglio, parçaları çöplüğe götüren üretim hatalarına karşın ele geçirilen malzemelerin oldukça iyi kalitede olduklarının da altını çiziyor.

Napoli’nin 19 km batısında Tiren denizi kenarında kurulmuş bir kent olan Cumae’de bulunan bu sit alanının yalnızca yüzde onluk bir kısmı kazılmış durumda. İtalya’daki ilk Yunan kolonilerinden bir olan Cumae, Cumea Sybilla’sına (kahin) ev sahipliği yapmasıyla da bilinir.

MÖ. 338 yılında Roma tarafından fethedilen ve daha sonra Napolililer tarafından tahrip edilen kent 1205 yılında terkedilmiş.

Kırmızı astarlı tencerelerin seri üretiminin yapıldığı Cumae kentinin konumu sebebiyle de imal edilen bu ürünlerin Akdeniz’in karşı kıyısı Afrika’ya, Fransa ve İspanya’ya da ihraç edildiği düşünülmekte.

Parçaların bulunduğu atık alan MÖ. 27 – 37 yılları arasına tarihlendirilirken yapılan ön analizler Cumae’de bulunan parçaların Pompeii’de ortaya çıkarılanlardan farklı olduğunu ve farklı bir kil karışımı kullanıldığını gösteriyor. Pompeii’de bulunan kırmızı astarlı anti yapışkan özellikli kapların Cumae’de bulunanlardan daha düşük kalitede olduğu da saptandı.

Cumae’nin Roma İmparatorluğu boyunca yaygın bir şekilde kullanılan bu anti yapışkan tavaların ana üretim merkezi olarak göründüğünü belirten Marco Giglio, böyle bir imalathane bulmuş olmanın bir arkeolog için rüyaya eşdeğer olduğunu söylüyor.


seeker.com

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login