İskoçya’daki Gizli Harabeler Kaçak Viski İmalathanesi Olabilir

İskoçya’da uzak bir ormanda gizlenmiş harabeler, bir zamanlar yasadışı viski imalathanesi olarak kullanılan yapının kalıntıları olabilir.

İskoçya’da Ard Gölü yukarısındaki ormanlarda yıkık haldeki taş binalar, bir zamanlar viski yapmak için mükemmel bir gizlenme alanı olabilirdi. C: Forest and Land Scotland

Yerel bir tarih grubu; geçen yıl, bir devlet kurumunu, Glasgow şehrinin yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki ormanlarda yer alan gizli kalıntılar hakkında bilgilendirdi.

Bölgede ağaç hasadı öncesinde arkeolog Matt Ritchie, aralarından bir dere akan, yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunan iki 18. yüzyıl taş çiftliğinin kalıntılarının bulunduğu alanın ayrıntılı bir üç boyutlu araştırmasını yönetti.

Ritchie, şu anda kalıntıların 1700’lerin sonunda ve 1800’lerin başında, o zamanlar Glasgow’da yasadışı ancak kazançlı bir ticaret olan viski damıtmak için kullanılmış olabileceğini söylüyor.

(19. Yüzyıl Tıp Öğrencileri Gizlice Cesetler Üzerinde Çalışmış)

Ritchie; uzun, dar binaların viski imalathaneleri için ideal olduğunu ve Wee Bruach Caoruinn ve Big Bruach Caoruinn olarak bilinen her iki çiftlik evinin de ormanın derinliklerinde bir yamaçta iyi gizlendiğini söylüyor.

“Oldukça ücra bir noktada. Büyük mısır kurutma fırınlarınız var ve yakınlarda su var. Benim anlık düşüncem orada ilginç bir şey olmasıydı.”

Yerel efsaneler, Ard Gölü çevresindeki bölgenin yasadışı viski imalathanelerini ve çalınan sığırları gizlemek için nasıl kullanıldığını tasvir ediyor, ancak tarihsel araştırmalar bu konuda  kesin bir şey bulamadı. Ritchie, “Bu tür faaliyetlerin fısıltıları devam ediyor, ancak o yerleşimi  damıtmayı bağlamak için sağlam bir kanıt yok.” diyor.

Arkeologlar, iki yıkık haldeki fırının lazer taramasından elde edilen dijital verileri birleştirerek tam bir fırının nasıl görüneceğini yeniden canlandırdı. C: Forest and Land Scotland

Viski Kanunları

Ritchie, 1700’lerin sonlarından itibaren viski üretimi ve satışı ile ilgili yasaların, dağlık arazideki çiftliklerde birçok küçük imalathanenin kapatıldığı anlamına gelirken, vergilendirilebilecek ticari damıtma tesislerinin işine devam ettiğini belirtiyor.

“Viski damıtımı İskoç tarihinde bir süre hükümet tarafından kısıtlandı. Aniden, bir takım şeyler yasadışı hale geliyor ve normal çiftlik faaliyetinizi gizli olarak sürdürmeye başlıyorsunuz.”

(300 Yıllık İsa Heykelinin Poposunda Gizli Not Bulundu)

“Vergi toplayıcıları” olarak bilinen hükümet memurları, yasadışı viski ve damıtma ekipmanına el koyulan dağlık arazileri yasadışı imalathanelere itti. Bu nedenle, bulunması güçtü, ancak yine de Glasgow gibi büyük bir pazara yakın bir yerleşime sahip olmak önemliydi.

Hükümet ayrıca, İskoç Viskisi’nin geleneksel bir bileşeni olan ve tahılın yüksek sıcaklıklarda “kızartılması” ile elde edilen maltlı arpaya ağır bir vergi uyguladı. Yasal viski, bunu yapmak için kullanılan maltlı tahıllara uygulanan yüksek vergiler nedeniyle kalitesizdi.

Ritchie; ticari viski damıtıcılarının vergiden kaçınmak için, içeceklerin fark edilir derecede düşük kaliteli olmasına neden olan değiştirilmemiş “mısır özleri” kullanmaya başladıklarını söylüyor.

“Büyük ova içki damıtıcıları oldukça kaba şeyler kullanıyor, ancak dağlık veya yasadışı viski imalathaneleri hala kaliteli malzemelerden kaliteli viski üretiyordu. Bu çok talep gördü ve güneyde daha kalabalık ovalara gizlice götürülüp iyi bir kâr için satılabilirdi.”

O zaman, 19. yüzyılda geliştirilen uzun “olgunlaşma” süreci olmadan, viski damıtıldıktan hemen sonra şişelenmişti. “Bu alıştığımızdan çok daha kaba bir öz olmalıydı, ama aynı derecede basit bir süreç.”

Bir sanatçının kalıntılar hakkındaki izlenimi, yapının bir viski imalathanesi olarak neye benzeyebileceğini gösteriyor. C: Forest and Land Scotland

Lazer Taraması

Ritchie ve meslektaşları , 1700’lerde viski damıtma tesisi olabilecek yapıların sanatsal bir yorumunu oluşturmak için binaların lazer taramalarından üç boyutlu verileri kullandılar.

Ritchie “Harabelerin yaratıcı arkeolojik görselleştirilmesi ve bunu bir aşama daha ileri götürmek ve çiftlikteki faaliyetin geçmişte nasıl olduğunu hayal etmek: benim için bu hikaye böyle.” dedi.

Özellikle ilgi çekici olan şey, mısır kurutmak ve viski damıtma işlemi için arpa maltlamak için kullanılan iki büyük tuğla fırındı.

Bir fırının önü çökmüş, ancak merkezi kase şeklindeki haznesi kalmıştı; ikinci fırının ise merkezi bölmesi çökmüştü, ancak ön yüzü hala sağlamdı.

Ritchie, iki yıkık haldeki  fırından gelen üç boyutlu verileri birleştirerek, tam bir mısır kurutma fırınının nasıl göründüğünü gösteren bir görüntü oluşturdu.

Yerleşimde herhangi bir damıtılmış viski gizli tutulmuş ve büyük fırınlar sadece tahıl kurutmak için kullanılmış olabilir. Binaların arkeolojik kazıları, yasadışı bir damıtma tesisi veya bir çalışma çiftliği olarak daha önce nasıl kullanıldığına dair olumlu kanıtlar ortaya çıkarabilir.

Ancak Ritchie, “bunu yapmak için hiçbir planımız yok,” diyerek, harabelerin daha fazla araştırma için çok uzak olduğunu da sözlerine ekliyor.

Şimdilik, yüksek ve eski taş binalar, yasadışı viski damıtımının tarihini gizli tutuyor.


Live Science. Tom Metcalfe, 8 Ekim 2019

İÜ Klasik Arkeoloji mezunu, MSGSU Arkeoloji Yüksek Lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login