Demir Çağ’da İskoçya’daki İnsanlar Eğlenmeyi Biliyordu

Yaklaşık 1.700 yıl önce, Kuzey Denizi’nin İskoçya kıyılarındaki Demir Çağı aşçıları, et ağırlıklı büyük bir ziyafet hazırladı. Arkeologlara göre, misafirler koyun, domuz ve susamuru yerken muhteşem manzaranın tadını çıkarmış ve metal yüzükler ve broşlar gibi ziyafet hediyeleri almışlardı.

Arkeologlar, Cairns’teki kazı sırasında bir ocak da buldu. C: Archaeology Institute, University of the Highlands and Islands

Araştırmacılar, ziyafetin ardından kalan 11.000 kadar hayvan kemiğini içeren çöp öbeklerini bulduktan sonra bu çıkarımda bulundu. Ayrıca, aynı zaman diliminden kalma metal işleme gereçlerine de ulaştı.

Kazı alanının müdürü ve İskoçya’daki Highlands and Islands Üniversitesi Orkney Koleji’nde arkeoloji öğretim görevlisi Martin Carruthers şöyle diyor: “İki bulgu o kadar yakın zamanlı ki ardında hayvan kemikleri bırakan ziyafet, bu metal işleme devrinin bir şöleni gibi duruyor.”

(Romalılar İskoçya Boyunca Uzanan Duvara Korkunç Uyarılar Çizmişti)

Arkeologlar, Güney Ronaldsay sınırları içinde kalan bir arkeolojik kazı alanı olan Cairns’i (Orkney Adaları, Kuzey İskoçya) kazdıktan sonra bu bulgulara ulaştı. Araştırmacılar, bu alanı 1901’den beri biliyor olmalarına karşın 2017 yılına kadar önemli bir bulguya ulaşamadılar. 2017’de ise metal işlemek için kullanılan 60 kalıp ve ayrıca yüksek sıcaklıklarda metali eritmek için kullanılan ocak ve pota kalıntılarını ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, ayrıca, metal atölyesi yanındaki kırık çanakların ve hayvan kemiklerinin yanında bronz iğneler ve broşlar gibi antik metal işçiliği örnekleri de buldular.

Carruthers’a göre, radyokarbon analizi hayvan kemiklerinin MS 300 yılına tarihlendiğini gösteriyor. Carruthers “Buna rağmen, kazı alanı bu tarihten çok daha eski, muhtemelen MÖ 1. yüzyıla kadar uzanıyor.” diye ekliyor.

Arkeologlar, 1.700 yıl önce Demir Çağı insanlarının büyük bir ziyafet düzenlediği Kuzey Denizi kıyılarındaki Cairns’i(İskoçya) kazdı. C: Archaeology Institute, University of the Highlands and Islands

Carruthers, ziyafetin kalıntılarının ve misafirlere verilen hediyelerin bu çağda yaşayan insanların oldukça kompleks bir sosyal hayatı olduğunu gösterdiğini ve yüksek statüdeki insanlara belli bir türden mücevherler hediye edilmiş olabileceğini söyledi. Bu büyük sosyal etkinliğin toplumu birleştirmeye ve sosyal hiyerarşiyi pekiştirmeye yaramış olabileceği de ekledi.

Açık büfe

Araştırmacıların keşfettikleri yaklaşık 11.000 kemik parçasını antik dönem insanlarının binlerce hayvanı kestiği anlamına gelmiyor. Ancak Carruthers “Yüzlerce hayvanın, yani çok büyük miktarda etin nispeten kısa bir olay için kesilip ve dağıtılması şaşırtıcı.” diyor.

(İskoçya’da 300 Yıllık ‘Cadı’nın Yüzü Canlandırıldı)

Kemiklerin analizi, Demir Çağı insanlarının sığır, koyun ve domuz gibi evcil hayvanların yanında alageyik, su samuru, fok, balina ve hatta at gibi hayvanları da yediğini ortaya koyuyor. Carruthers’a göre, bölgede bulunan kırık çömlek parçaları, Demir Çağı insanlarının bu büyük yemeğine alkollü bir içeceğin de eşlik ettiğini gösteriyor.

Demir Çağı insanları metallere biçim vermek için topraktan yapılan kalıplar kullanıyordu. C: Archaeology Institute, University of the Highlands and Islands

Carruthers, “Muhtemelen buralarda oturmuş, ziyafet yemeklerini yemiş ve bu sırada çeşit çeşit içkilerini yudumlamışlardı. Bu ziyafet, toplumun tekerleklerini yağlamak gibi bir etkinlikti.” diyor.

Dahası, kemik parçaları etraflıca işlenmiş gibi görünmüyor, bu da Demir Çağı aşçılarının kemik iliğini çıkarmak için kemikleri kırmaya uğraşmadığı anlamına geliyor. “Yani, insanların etteki tüm kaloriyi almaya oldukça hevesli olduklarını söyleyebiliriz.” diyor Carruthers. “Aslında, et gibi bir besin kaynağına yaklaşımlarının oldukça savurgan olması, zenginliğin ve statünün göstergesi sayılabilir.”

Bu keşif oldukça dikkat çekici ama arkeologlar henüz alanı kazmayı bitirmedi. Carruthers, bu sene kazı alanının ve çevresindeki yerleşimlerin daha alt tabakalarını kazmayı planladıklarını söyledi.


Live Science. 27 Mart 2018.

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu.

You must be logged in to post a comment Login