İskoçya’da Elit Vikinglere Ait Bira Salonu Bulundu

İskoçya’nın kuzeyinde ortaya çıkartılan yapı, 10. ve 12. yüzyıllar arasında elit Vikinglere hizmet etmiş bira salonuydu.

Kuzey İskoçya’da ortaya çıkartılan Viking içme salonunda bira ve eğlence hiç eksik olmamıştı.

İskoçya’da bulunan içme salonu, kısa ömürlü bir yapı değildi. Bu salonun kapıları muhtemelen 10. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar açıktı ve olasılıkla yüksek statüdeki Vikinglere hizmet ediyordu.

Şimdi ise bir zamanlar kalabalık olan bu bira evinden geriye kalanlar sadece taşlar, bir avuç eser ve çok eski çöp yığınları. Yapıda bulunan eserler arasında parçalanmış bir İskandinav kemik tarağı ve çömlekler de var.

(Vikingler Kuzey Amerika’yı Keşfederken Esrar İçmiş Olabilir)

Arkeologlar, bilinen bir yerleşim yerinin altından uzanan duvarların, aslında 13 metrelik bir İskandinav binasının parçası olduğunu öğrendikten sonra bu birahaneyi keşfetti.

Bu duvarlar yaklaşık 1 metre genişliğinde ve 5,5 metre uzunluğundaydı. Binanın yanlarında taş banklar vardı.

İçme salonu, Skaill Farmstead’deki önemli arkeolojik alanda, muhtemelen insanlar tarafından 1.000 yıldan fazla bir süre boyunca iskan edilmiş bir noktada bulundu.

Bu yüzden arkeologlardan oluşan ekip yıllardır orada kazı yapıyor; eski çiftçilik ve balıkçılık uygulamaları ile orada yaşayan insanlar tarafından ne tür yiyecekler yendiğini öğrenmek için sık sık çöp yığınları arasında eleme yapıyorlar.

Proje eş yöneticisi Ingrid Mainland, “Binlerce yıllık çöpleri yeniden inceliyoruz, bu da bize İskandinav döneminden 19. yüzyıla kadar değişen diyet geleneklerine, çiftçilik ve balıkçılık uygulamalarına bakmak için eşsiz bir fırsat sunacak.” diyor.

İçme salonundaki kazılar devam ediyor, ancak bu yapı zaten Orkney’de ve diğer Norveç arkeolojik alanlarında bulunan salonlara benzerlik gösteriyor.

Dahası bu çiftlik, adadaki bir sahil şeridi olan Rousay’daki Westness’in bir parçası. Westness ise Vikinglerin Orkneyinga destanında güçlü bir şef olan Sigurd’un evi olarak geçiyor.

Arkeologlar belki de Sigurd’un bu içme salonuna sık sık uğradığını söylüyor.

“Asla bilemeyiz, ama belki de Earl Sigurd, salonun içindeki taş banklardan birine oturmuş ve bir bira içmiş olabilir.”


Live Science. 8 Ağustos 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login