Vikingler Kuzey Amerika’yı Keşfederken Esrar İçmiş Olabilir

Bir Viking yerleşiminin yakınında bulunan esrar polenleri, Vikinglerin Kuzey Amerika’yı keşfederken esrar içmiş olabileceğini gösteriyor.

L’Anse aux Meadows arkeolojik sit alanı, Newfoundland’da teyit edilmiş tek Viking yerleşimidir.

Araştırmacılar ayrıca Vikinglerin Newfoundland’daki bu yerleşimde daha önce düşünülenden çok daha uzun bir süre iskan ettiğini söylüyor.

Newfoundland’ın kuzeyinde bulunan L’Anse aux Meadows bölgesi, Vikingler tarafından MS 1000 civarında kurulmuştu.

(1000 Yıllık Şaman Kesesinde Halüsinojenler Bulundu)

Şimdiye kadar, arkeologlar buranın sadece kısa bir süre için iskan edildiğine inanıyordu. Ancak yeni araştırma, Vikinglerin orada muhtemelen 12. ve 13. yüzyılda yaşadığını gösteriyor.

Bataklık bulguları

Ağustos 2018’de, bir arkeolojik ekip, L’Anse aux Meadows’taki Viking yerleşiminin yaklaşık 30 metre doğusunda bulunan bir turba bataklığını kazdı.

Burada, insanlar tarafından bölgeye getirilmiş bir çevresel kalıntı tabakası buldular. Bu tabaka, 12. veya 13. yüzyıllara tarihleniyordu.

Bu katman, Newfoundland’a özgü olmayan iki böceğin kalıntılarını içeriyordu: Grönland’dan Simplocaria metallica ve Arktik’ten Acidota quadrata.

Bu katmanda ayrıca, L’Anse aux Meadows’ta doğal olarak yetişmeyen iki tür olan Juglans (ceviz) ve Humulus (esrar) polenleri bulundu.

(Çin’de 2.500 Yıllık Esrar İçme Kanıtları Bulundu)

Muhtemelen Vikingler güneye yelken açtığında tüm bu bitki ve hayvan türlerini getirmiş olmalıydı.

Ayrıca, karibuların dışkılarının yanı sıra odun ve odun kömürü kalıntıları da bulundu. Turba bataklığındaki bu katman, Kuzey Atlantik’teki diğer kültürel katmanlara oldukça benzerdi.

Amerika’da 200 yıllık iskan

Ek olarak, arkeologlar daha önce L’Anse aux Meadows’da kazı yapılan eserlerdeki radyokarbon tarihlerinde Bayesian analizini (bir tür istatistiksel analiz) gerçekleştirdiler. Bu analiz aynı zamanda 200 yıla kadar Viking iskanı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılara göre du durum, sürekli bir iskan anlamına gelmiyor. Vikingler, L’Anse aux Meadows’ı uygun gördüğü zaman terk edip yeniden alabilirdi.

Vikingler Newfoundland’da esrar kullandı mı?

Esrar poleninin bulunması, Vikinglerin Kuzey Amerika’yı araştırırken giysi yapmak için mi yoksa tıbbi ya da eğlence amaçlı esrar kullanıp kullanmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Araştırmanın eş yazarı Paul Ledger, polenlerin kolayca rüzgar tarafından taşınabileceğini belirterek bulguların yorumlanmasında dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bunların Vikingler tarafından değil, Newfoundland’da yaşayan yerli halklar tarafından turba bataklığına getirilmiş olması da mümkün.

Araştırmacılar, “Sonuçta, burada sunulan sonuçlar cevaplardan daha fazla soru ortaya çıkarıyor.” diyor.

Kanada doğa Tarihi Müzesi’nden Patricia Sutherland, “Vikingler 12. veya 13. yüzyıllarda Newfoundland’da olabilir, ancak kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Makalede listelenen ‘ekografikler’ temelinde bu tür bir senaryo önermek için erken görünüyor.” diyor.

“Tabakada bulunan bazı böcek ve bitki polenlerinin MS 1000 civarında Vikingler tarafından L’Anse aux Meadows’a getirilmesi ve Vikingler ayrıldıktan sonra gelişmeye devam etmeleri mümkün.”


Live Science. 15 Temmuz 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login