İngiltere’de Zengin Bir Savaşçı Mezarı Bulundu

Birleşik Krallık’ta muhtemelen Jül Sezar’ın lejyonerleriyle savaşmış bir Demir Çağı savaşçısı ortaya çıkarıldı.

MÖ 50 yılı dolaylarında muhtemelen Romalılarla savaşmış bir Demir Çağı savaşçısına ait olan miğferden kalan başlığın bir parçası. C: Steve Parsons/PA Wire/Zuma

Arkeologlara göre, Galyalı savaşçısının mezarı, bükülmüş bir kılıç ve başlıklı metal bir kask da dahil olmak üzere harika zenginliklerle doluydu.

Arkeolog Melanie Giles, Kelt desenleri ile süslenmiş bu başlığın “kesinlikle eşsiz” olduğunu söylüyor. Giles’a göre bu süslü başlık, savaşçının boyunu daha abartılı ve olağanüstü gösteriyordu.

(Almanya’daki 1400 Yıllık Savaşçılar Farklı Yerlerden Gelmiş)

Arkeologlar mezarı 2008 yılında Batı Sussex’teki bir konut geliştirme projesinin öncesindeki rutin kazılar esnasında buldular. Ancak adamın iskeletinin ve mezar eşyalarının  üzerinde düzenli olarak çalışmaların başlaması birkaç yıl aldı.

Bilim insanlarının analizleri, adamın Galyalı yani Fransa topraklarından gelmiş olduğunu bildiriyor. Adam muhtemelen MÖ 50 yılı dolaylarında Kıta Avrupasını silip süpüren Sezar güçlerine karşı savaşmak için (ya da belki de kaçmak için) Britanya’ya gelmişti.

Savaşçının bükülmüş kılıcı. C: Steve Parson/ PA Wire/ Zuma.

Giles, “ Bu buluş , gerçekten de Britanya adaları ve onu çevresindeki daha geniş bir alandaki bulunmuş oldukça eşsiz bir bulgu. Elimizde bu silah kalitesinde ve Kelt desenleri taşıyan, Sezar’ın Britanya’yı fethetmeye çalıştığı tarihle uyuşan bundan başka bir eser yok.” diyor.

“Bu savaşçının adı tarih içinde kaybolmuş olsa da, ya bir Galyalıydı ya da İngiltere’nin doğusundan gelen ve Galyalılarla birlikte savaşan biriydi.” Bu ittifak, o zamanlar Galyalılarla savaşan Sezar için “bir problem”di.

(Yunanistan’daki 3500 Yıllık Savaşçının Yüzü Canlandırıldı)

Peki, eğer bu savaşçı bir Galyalı ise neden Britanya topraklarındaydı? Giles, bu adamın Avrupa kıtasındaki Roma karışıklıklarının ardından kaçarak ve kim bilir belki de Roma İmparatorluğu’na karşı hangi taktik ve stratejilerin işleyeceğini oradakilerle paylaşmak için bölgeye gelmiş olabileceğini söylüyor.

Chinchester Belediye Meclisi ile Arkeolog James Kenny ise savaşçının Galyaya hükmeden ancak Sezar’la savaştıktan sonra Britanya’ya kaçan Kral Commius ‘un askeri birliğinin lideri olabileceğini söylüyor.

Kenny, “Mezarın içindeki buluntuların zenginliği nedeniyle bu gizemli savaşçının ülkedeki en prestijli rollerden birine sahip olduğuna inanıyoruz.” diyor. Ayrıca Kenny, sözlerine savaşçının bronz başlığının “altın gibi parladığını” ve muhtemelen at kılı tüyleriyle süslendiğini de ekliyor.

Arkeologlar bu keşfi “İngiltere’de şu ana kadar bulunmuş en ayrıntılı ekipmanlara sahip savaşçı mezarı” olarak adlandırıyor.

Mezar eşyalarının 2020 yılının Ocak ayında Chichester’s Novium       Müzesi’nde gösterime sunulması planlanıyor.


Live Science. Laura Geggel. 25 Temmuz 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login