İngiltere’de Viking Ordusuna Ait Devasa Kamp Ortaya Çıkarıldı

Arkeologlar, 9. yüzyılın sonlarında İngiltere’yi fethetmeye hazırlanan binlerce savaşçıya ev sahipliği yapan devasa Viking kampını ortaya çıkardı.

Torksey’deki Viking kış kampında bulunan eserlerden bazıları F: itzwilliam Museum / Dawn Hadley & Julian Richards.

Lincolnshire’daki Trent Nehri kenarında Torksey’de kurulan kamp, Vikingler tarafından kış ayları boyunca savunma ve stratejik konumu için kullanıldı.

Sheffield Üniversitesi ve York Üniversitesi’ndeki arkeologların yürüttükleri araştırma, kampın geçici olarak orada konaklayan binlerce Viking savaşçısı, kadın ve çocuklar tarafından nasıl kullanıldığını ortaya çıkardı.

Vikingler ayrıca bu bölgeyi, gemileri onarmak, ganimetleri eritmek, üretim yapmak, ticaret yapmak ve oyun oynamak için bir üs olarak kullanmıştı.
Sheffield Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Profesör Dawn Hadley: “Torskey’deki Vikingler kampı, sadece bir avuç cesur savaşçıdan daha fazlasıydı. Burası, tüccarlarıyla, aileleriyle, şölenleriyle ve eğlenceleriyle çağdaş kasabalardan daha büyük bir merkezdi.” diyor.

“Bölgede bulunanlardan, orada teknelerini tamir ettiklerini ve külçe yapmak için yağmaladıkları altın ve gümüşleri ya da ticaret yapmak için kullandıkları metal çubukları erittiklerini biliyoruz.”

“Metal dedektör kullananlar, Vikinglerin, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere zaman geçirecekleri, baharı bekleyecek ve bir sonraki saldırının başlaması için geçen zamanda oyun oynamaya çok fazla vakit harcadıklarını öne sürerek, 300’den fazla kurşun oyun parçasını buldular.”

İLGİLİ: Viking Mezarında Allah ve Ali Yazan Kumaşlar Bulundu

Sanal Gerçeklik projesi

Şimdi ise tüm bu bulgular, ziyaretçilere Viking ordu kampında yaşamanın nasıl olduğunu anlama fırsatı tanıyan bir sanal gerçeklik deneyimi yaratmak için kullanıldı.

Bu sanal gerçeklik deneyimi York Üniversitesi’nde araştırmacılar tarafından geliştirildi ve Yorkshire Müzesi’ndeki bir sergide yer alıyor. Sanal gerçeklik deneyiminde yer alan tüm sahneler, arkeologlar ve Torksey’deki metal dedektörleri tarafından bulunan gerçek nesneler üzerine kuruldu.

York Üniversitesi’nden Profesör Julian Richards: “Bu olağanüstü görüntüler İngiltere’deki büyük ayaklanma zamanındaki yaşamdan büyüleyici bir an sunuyor.” diyor.

İLGİLİ: Norveç’teki Bir Dağda 1100 Yıllık Viking Kılıcı Bulundu

“Vikingler daha önce korunmasız sahil manastırlarına baskın düzenlemişti ve kışın İskandinavya’ya geri dönmüştü. Ancak daha sonra 9. yüzyılda daha büyük sayılarla buraya ulaştılar ve kalmaya karar verdiler. Bu da artık sadece yağma ve baskın yapmayı değil, fethetmeyi ve kontrol altına almayı planladıklarına dair çok net bir mesaj veriyor.”

York Üniversitesi’nin Dijital Yaratıcılık Laboratuvarlarından Doktor Gareth Beale şunları ekledi: “Sheffield Üniversitesi ve York Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmalar, kampın en gerçekçi görüntülerini bugüne kadar elde edilen gerçek bulgulara dayanarak oluşturdu. Bu görüntülerin Viking dünyasının herhangi bir yerinde şimdiye kadar oluşturulmuş en gerçekçi Sanal Gerçekçilik olduğu düşünülüyor.”

Viking ordu kampı için yapılan sanal gerçeklik projesinden bir sahne. F:

Büyük bir kamp

Lincolnshire’daki kampın kesin yeri ve ölçeği uzun yıllar tartışıldı, ancak şimdi Sheffield ve York’un araştırmaları bu kampın gerçek boyutunu ortaya çıkarmaya başlıyor. Şu an bu kampın, York da dahil olmak üzere, zamanın pek çok kasaba ve kentinden daha büyük ve en az 55 hektarlık bir alan olduğu düşünülüyor.

Ayrıca arkeologlar ve metal dedektörcüler sayesinde 300’den fazla sikke da dahil olmak üzere 1000’den fazla bulgu elde edildi. Bu sikkeler arasında, Viking ticaret yolları vasıtasıyla bölgeye gelmiş olabilecek 100’den fazla Arap gümüş sikkesi de dahil.

Broş parçaları ve külçeler de dahil olmak üzere, 50 parçadan fazla kıyılmış gümüş, nadir kesme altın parçacıkları ile birlikte bulundu. Bu maddelerin kampta işlenmiş (eritilmek için kıyılmış) olduğuna dair kanıtlar da saptandı. Diğer buluntular arasında 300 oyun parçası, demir aletler, ağırşaklar, iğne ve balıkçı ağırlıkları yer alıyor.

İLGİLİ: DNA Vasıtasıyla İlk Defa Kadın Viking Savaşçısı Kanıtlandı


Çeviren: Hüseyin Erdoğan. Science Daily. 18 Mayıs 2017.

Makale: Hadley, D. M., & Richards, J. D. (2016). The Winter Camp of the Viking Great Army, AD 872–3, Torksey, Lincolnshire. The Antiquaries Journal, 96, 23-67.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login