İtalya 18 Yaşına Girenlere Kültürel Etkinlikler İçin 500 Euro Veriyor

İtalya, 18 yaşını dolduran her vatandaşına 500 Euroluk “Kültür Bonusu” yardımı yapmaya hazırlanıyor.

İtalya 18 Yaşına Girenlere Kültürel Etkinlikler İçin 500 Euro Veriyor

İtalya hükümeti önümüzdeki aydan itibaren 18 yaşını dolduran her vatandaşına, kitap alması, tiyatro, konser, müze ve ören yerlerini gezebilmesi için 500 Euro dağıtacak.

15 Eylül’de başlayacak uygulamanın ilk aşamasında yaklaşık 575.000 gence kültürel harcama yapmaları için para ödenecek. Bu uygulama hükümete 290 milyon Euroya mal olacak.

18 yaşına gelen İtalya vatandaşları, akıllı telefonlara, bilgisayarlara ve tabletlere indirilebilecek “18app.it” adındaki özel bir uygulamaya kaydolarak paralarını harcayabilecek. Gençler paralarınının tamamını önümüzdeki yılın sonuna kadar harcayabilecek.

Parlamento Başkan Yardımcısı Tommaso Nannicini, “Bu uygulama gençlere belli bir yaşa geldiklerinde onlara kucak açan bir topluma ait olduklarını hatırlatacak. Ayrıca kültürel birikimin kendilerini zenginleştirmeleri ve toplumumuzun yapısının güçlendirilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu onlara hatırlatacak” dedi.


The Telegraph

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login