Amphipolis Kazısına Daha Fazla Para Verilmeyecek

Yunanistan Alternatif Kültür Bakanı Nikos Xydakis, Cumartesi günü Amphipolis’e yaptığı ziyaret sırasında, Kuzey Yunanistan’daki Amphipolis’e arkeolojik çalışmalar için bu aşamada daha fazla hükümet fonu ayrılmayacağını, uzmanların daha önce ortaya çıkarılmış buluntulara odaklanacağını söyledi.

Kazı için daha fazla kamu fonu ayrılıp ayrılmayacağı sorusuna “Kazı projesi fon almıştı. Yunanistan’da bu kadar destek alan pek fazla kazı yok. Şu aşamada, Amphipolis’e daha fazla destek vermeye gerek yok” diye cevap verdi alternatif bakan.

Büyük İskender dönemine tarihlendiği düşünülen bir mezarın keşfedildiği Amphipolis’te, 5 iskelet ve birçok başka buluntu ortaya çıktı. Xydakis, arkeologların bu buluntuları incelemek, ve mezarı olası bir çöküşe karşı güvenli hale getirmek üstüne yoğunlaştığını söyledi. “Bu çok büyük bir proje ve şu anda da ihtiyacı olan bir mola veriliyor” dedi Xydas.

Bir önceki dönem başbakanı Samaras’ın Amphipolis kazısını propaganda amaçlı kullandığını ve bu yüzden eleştirildiğini düşünürsek, yeni göreve gelen hükümetin tavrı oldukça farklı görünüyor.

Ekathimerini.com

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login