İstanbul’da Tarihi Su Kemerindeki Seçim Afişi Kaldırıldı

İstanbul Fatih’te bulunan 1637 yıllık tarihi Bozdoğan Kemeri’ne onlarca çivi ile asılan seçim pankartı kaldırıldı. Fakat geride onlarca çivi deliği kaldı.

İstanbul Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’nin bulunduğu tepe arasında uzanmakta olan ve Bozdoğan Kemeri olarak da bilinen Valens Su Kemeri’nin üzerine çivilerle takılan afiş, olayın duyulmasının ardından büyük tepkilere neden olmuştu.

Söz konusu afişin tarihi kemere asılmasını ve kaldırılmasını duyuran Paleoberkay Archaeology Pages saysafasında kemerin fotoğrafıyla beraber paylaşılan yorum ise şöyle; “Bu haberi paylaşan herkesin sayesinde pankart Bozdoğan Kemeri’nden kaldırıldı. Geriye çivi delikleri kaldı. Tarihe saygı duymayan, değer vermeyen bir zihniyet, bu tahribatla arkeolojik kayda girmiş oldu. Umarız bu görgüsüzlük tekrar yaşanmaz. Pankartın kaldırılmasını sağlayan herkese çok teşekkürler.”

İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen su kemerinin üzerine asılan afişte hiç delik olmaması, dolayısı ile şiddetli rüzgarlarda kemeri devirebilme potansiyelinin olduğu gerçeği ise afişi asanlar tarafından gözardı edilmişti.

 

Romalılar tarafından İstanbul’da yaptırılan su kemeri. Roma İmparatoru Valens tarafından 4. yüzyılın sonlarında tamamlandı. Farklı dönemlerde Osmanlı Sultanları tarafından restore ettirilen su kemeri, şehrin önemli tarihi eserlerinden birisi konumunda.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login