İspanya’daki Kum Tepelerinden Antik Roma Hamamı Çıktı

Güneybatı İspanya’daki Trafalgar Burnu’nun kum tepelerinden 2.000 yıl öncesine dayanan oldukça iyi korunmuş Roma hamamları ortaya çıktı.

Trafalgar Burnu’ndaki kum tepelerinde orta çıkan Roma hamamı. C: EFE

Dört metre yüksekliğindeki yapı, Cádiz Üniversitesi’ndeki arkeologları ve yıllarca kum tepelerinin altında gizlenen tarih kalıntısından habersiz etrafta yürüyen yerli halkı şaşırttı.

Cádiz Üniversitesi’nde arkeoloji profesörü olan Darío Bernal, “Bu yapı, İber Yarımadası ve genel olarak Batı Akdeniz için istisnai bir korunma durumuna sahip.” diyor.

(Midilli Adası’nda Osmanlı Hamamı Bulundu)

İspanya’da daha önce keşfedilmiş Antik Roma’ya ait kalıntılar, daha çok bina temellerinin çok daha kısa kalıntılarını içeriyor, ancak Cádiz yakınlarındaki plajda ortaya çıkarılan hamamlar tüm duvarları, pencereleri ve hatta kapıları bile barındırıyor.

Bernal ve ekibi, bu binanın, duvarları ve zeminleri ısıtan fırın yakıtlı bir sıcak hava akımıyla tamamlanmış sofistike bir kırsal hamam kompleksi olduğuna inanıyor.

Çok iyi korunmuş hamam kalıntılarının yakından görünümü. C: EFE

Söz konusu hamam, büyük olasılıkla yerel işçiler için ortak bir sıcak hamam görevi görüyordu ve bu işçilerin çoğu, balık yetiştiriciliği ve tuzlama gibi kokulu kıyı işlerinde çalışıyor olmalıydı.

Aslında Bernal’in ekibi yapıya rastladıklarında ilk olarak, bir zamanlar denize bağlı olan bir balık veya kabuklu çiftliğine rastladıklarını varsaymıştı.

Romalılar tarafından Endülüs ve Fas’ta geliştirilen bu tür yapılar, şu anda bölgedeki erken tarım ve balıkçılık endüstrisine yönelik arkeolojik bir araştırmanın odak noktasını oluşturuyor.

Tarifa yakınlarındaki komşu antik Roma kasabası Baelo Claudia, imparatorluğa ihraç edilen fermente balık sosuyla (garum) ünlüydü.


EFE. 17 Mayıs 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login