Antik Roma’dan Beri Kullanılan Essalihine Hamamı

Cezayir’in zengin tarihi mirasının en etkileyici örneklerinden biri olan Essalihine Hamamı, antik Roma döneminden bu yana iki bin yılı aşkın bir süredir hâlâ kullanılmakta olarak kullanılan nadir yapılardan biri.

MS 1. yüzyılda inşa edilen bu tarihi hamam kompleksi, günümüze kadar gelen orijinal yapısını büyük ölçüde korumuş durumda. Daha yakın tarihli Osmanlı dönemine ait tuğlalar ve modern soyunma odalarının kapıları dışında, hamamın tarihi dokusu neredeyse hiç değişmedi.

Essalihine Hamamı, Latince adı Aquae Flavianae’den de anlaşılacağı gibi, Flavius Hanedanı dönemine tarihleniyor. Roma İmparatorluğu’nu MS 69’dan 96’ya kadar yönetmiş olan Flavius Hanedanı dönemi, Vespasianus ile onun iki oğlu Titus ve Domitianus dönemlerini kapsıyor.

Tarihi kaynaklar, hamam kompleksinin Flavius Hanedanlığı döneminde, özellikle MS 69 yılında Vespasianus’un saltanatı sırasında yeniden kullanıma açıldığını veya muhtemelen yeniden inşa edildiğini gösteriyor. Ayrıca, MS 208 yılında İmparator Septimus Severus tarafından onarıldığına dair bir yazıt da bulunuyor.

Cezayir’de bulunan yüzlerce kaplıca ve çeşmeden bazıları, binlerce yıldır kullanılmakta olan tarihi kaynaklar. Bunlar, hem Numidya Krallığı hem de Roma dönemlerinde önemli inşaat ve onarım çalışmalarına tanıklık etmiş olan yapılar.

(C: Flickr/Great Heart)

Essalihine Hamamı içerisinde bulunan dairesel havuzun çapı 8 metre, derinliği ise 1.45 metre kadar. Dikdörtgen şeklindeki diğer havuzun ölçüleri ise 13.80 x 10.05 metre boyutlarında ve yine 1.45 metre derinliğinde.

Hamamın su kaynağı, zengin mineral içeriği ile dikkat çekiyor ve suyun saflığı, herhangi bir filtreleme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Kaynak suyu doğal olarak oldukça sıcak olsa da, dinlenme havuzlarına ulaşmadan önce doğal yollarla soğuyor.

(C: Flickr/Great Heart)

Bu tarihi ve etkileyici yapı, Cezayir’in kültürel ve tarihi mirasının canlı bir parçası olarak, hem yerel halkın hem de uluslararası ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

You must be logged in to post a comment Login