Antik Roma Hamamında Sağlam Demir Parmaklıklar Bulundu

İspanya’daki Merida Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan bir Roma hamamının soyunma odasında, oldukça sağlam demir parmaklıklar bulundu.

C: Mérida Consorcio de la Ciudad Monumental

Antik Mérida kentinde oldukça dikkate değer bir arkeolojik keşif yapıldı. Amfitiyatro evindeki kazılar, bir pencerenin “neredeyse sapasağlam” parmaklıklarını (rejas) içeren, mükemmel bir şekilde korunmuş Roma hamamlarını ortaya çıkardı.

Bölgedeki kazılar, Consorcio de la Ciudad Monumental de Mérida tarafından yürütüldü. Demir parmaklıklar, hamamın apodyterium, yani soyunma odasında bulundu. Arkeologlar bunu “istisnai” bir bulgu olarak nitelendiriyor.

(İlgili: Romalıların Hamamda Düşürdüğü Yüzükler Bulundu)

Demir parmaklıklar, odanın çökmüş duvarlarının ve çatısının içinde bulundu. Arkeologlar, bunun tuğlalar ve kiremitlerle birlikte bulunduğunu söylüyor.

Benzer bir parmaklık daha önce arkeolog García Sandoval’ın 1962 ile 1963 yılları arasındaki çalışmaları sırasında, Amfitiyatro Evinin mutfağında bulundu. “Casa del Anfiteatro” adlı bu ev, Mérida’da bilinen en büyük ev olduğu için tipik bir Roma evi değildi.

C: Mérida Consorcio de la Ciudad Monumental

Yeni keşfedilen demir parmaklık, konservatör-restoratör Juan Altieri tarafından dikkatlice belgelendi ve korumaya alındı.

Şimdi, bu kalıntıların gelecek nesiller için korunması ve nihayetinde halka teşhir edilmesi için kapsamlı bir temizlik ve restorasyon süreci var.

“2.000 yıllık Mérida kentinin zemininin altında hala çok sayıda arkeolojik kalıntı var. Kazılmayı bekleyen şehir için büyük bir zenginlik gibi.”

İyi korunmuş Roma anıtlarından oluşan olağanüstü koleksiyonu nedeniyle, Mérida bölgesi 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Mérida, MÖ 25 yılında Roma imparatoru Augustus tarafından kuruldu. Şehir, Roma’nın idealize edilmiş bir modeli olarak inşa edildi. İmparatorluk döneminde ve sonraki yıllarda bir bölgesel Roma başkentinin mükemmel bir örneği.

C: Mérida Consorcio de la Ciudad Monumental

UNESCO’ya göre eski kentin iyi korunmuş kalıntıları arasında Guadiana Nehri üzerinde büyük bir köprü, bir amfitiyatro, bir tiyatro, geniş bir Circus ve “olağanüstü” bir su temin sistemi yer alıyor.


Mérida Consorcio de la Ciudad Monumental. 11 Ağustos 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login