Cezayir’de 2.000 Yıldır Kullanılan Roma Hamamı

Cezayir’de yer alan Essalihine Hamamı, aradan yaklaşık 2.000 yıl geçmesine rağmen hâlâ kullanımda olan bir Antik Roma hamamı.

Bu hamam kompleksi, MS 1. yüzyılda inşa edildiğinden beri, daha yakın tarihli Osmanlı tuğlaları ve yeni inşa edilen soyunma odalarının kapıları hariç pek birşey değişmedi.

Buradaki hamam, Aquae Flavianae olan Latince isminden de anlaşılacağı gibi Flavius Hanedanı dönemine tarihleniyor. Flavius hanedanı, Roma İmparatorluğu’nu MS 69 ve MS 96 yılları arasında, Vespasianus (69-79) ve iki oğlu Titus (79-81) ve Domitian (81–96) dönemlerini kapsayan Roma imparatorluk hanedanıydı.

Flaviuslar, Dört İmparator Yılı olarak da bilinen 69 yılında yaşanan iç savaş sırasında iktidara yükseldi. Dört İmparator Yılı, adını 69 yılında ardı ardına Roma İmparatorluğu tahtına çıkan Galba, Otho, Vitellius ve Vespasianus adlı imparatorlardan alıyor.

Yazıtlara göre, kompleks MS 69 yılında Vespasianus zamanında, Flavius hanedanlığı döneminde yeniden kullanılmış veya muhtemelen yeniden inşa edilmiştir. Başka bir yazıt, buranın 208 yılında Septimus Sévèrus tarafından onarıldığını gösteriyor.

Cezayir’de yüzlerce kaplıca ya da çeşme var ve bu kaynakların bir kısmı binlerce yıldır kullanılmakta. Diğerleri, Numidya krallığının var olduğu günlerde ve Roma dönemlerinde büyük inşaat işleri, onarımlar vb. gördü.

Söz konusu hamam kompleksinde bulunan dairesel havuz 8 metre çapında ve 1.45 metre derinliğinde ve dikdörtgen havuz ise 1.45 metre derinlikte, 13.80 × 10.05 boyutlarında.

Essalihine Hamamı’nın su kaynağı mineraller açısından çok zengin, bu su herhangi bir filtrelemeye ihtiyaç duymayacak kadar saf. Aslında oldukça sıcak olan bu kaynak suyu, sürekli dinlendiği havzalara varmadan önce doğal olarak soğumakta ve her yıl binlerce turistin ilgi odağı olmakta.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login