İçgüdülerine Güvenen Adam Kayıp Ortaçağ Kentini Buldu

İçgüdülerine güvenen bir adam, İngiltere-Galler sınırında bütün bir birikimini harcayarak aldığı bir arazide Ortaçağ kenti buldu.

Trellech kazılarından bir görüntü F: Wales News Service

37 yaşında arkeoloji mezunu olan Stuart Wilson, 13 yıl önce bütün birikimi olan 32.000 pound ile bir arazi satın almaya karar verdi. Daha sonra aldığı arazide bir Ortaçağ kenti bulmayı başardı. İncelemeler, Stuart’ın aldığı arazide bulunan kayıp şehrin, Trellech olarak bilinen bir Ortaçağ şehri olduğunu göstermekte.

Aslında bu kayıp şehrin hikayesi, bundan 15 yıl önce Stuart’ın da içinde bulunduğu Monmouth Arkeoloji Derneği’ne arazinin bulunduğu bölgeden bir çiftçi tarafından getirilen seramikler le başlamakta.

Bu çiftçinin getirdiği seramiklerin ardından, Stuart’ın da içinde olduğu gönüllülerle beraber bölgede bir Ortaçağ kentinin arayışlarına başlandı. Stuart ise bölgedeki incelemeleri sonucunda bir arazi alarak bu kayıp kentin tam anlamı ile sahibi oldu.

O dönemden beri süregelen araştırmalar bugün de devam ediyor. Grup, yeni yılda bir malikane olarak düşündükleri kalıntılar üzerine yoğunlaşacaklarını söylüyor.

Stuart, ziyaretçilere Trellech hakkında bilgi verebilecekleri ve konaklama sağlayabilecekleri bir danışma merkezi kurabilmek için çalışmalara başladı.

Stuart, ülkedeki arkeoloji toplulukları tarafından ise uzun yıllarca şüphe ile karşılandığını ve ciddiye alınmadığını söylüyor. Bugün ise bütün her şeyi ile kendini bu işe adayan Stuart, ülke çapında arkeoloji toplulukları ve akademisyenler tarafından ciddiye alınmaya başlandı. Noel öncesinde Cardiff Arkeoloji Topluluğu tarafından Cardiff Üniversitesi’nde bir konuşmaya davet edildi.

Arkeolog Stuart Wilson F: The Guardian

Stuart Wilson, “İnsanlar delirdiğimi ve bütün paramı bir tarlaya harcamak yerine bir ev almam gerektiğini söyledi. Ancak yaptığım bu seçim hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri çıktı, hiç pişman değilim.” diyor.

15 Yaşındaki Çocuğun Bulduğu Kayıp Maya Şehri Tarlaymış


Stuff.co.nz

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login