ATM Çalmak İsteyen Hırsızlar Ortaçağ Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

ATM çalmak isteyen hırsızlar bilmeden de olsa, bölgedeki arkeologların çok daha değerli bir şey bulmasına yardımcı oldu.

CAT arkeologları 1520 tarihli bir evin ahşap iskeletini destekleyen tuğla tabanın yanında diz çökmüş. C: Colchester Borough Council

Bir grup hırsız Toyota marka kamyonetlerini İngiliz köyü Dedham’daki 500 yıllık bir evin kenarına çarptığında akıllarında bir ATM vurgunu yapmak vardı. Ama yapamadılar. Bu ahmak çetesinin bilmeden de olsa yaptığı, bölgedeki arkeologların çok daha değerli bir şey bulmasına yardımcı olmaktı.

Colchester Arkeoloji Vakfı (CAT) tarafından geçtiğimiz tarihlerde yayımlanan bir rapora göre, yerli arkeologlardan oluşan bir ekip geçtiğimiz aralıkta Dedham’da meydana gelen karışıklığın kalıntılarını temizlerken, hırsızların zarar verdiği 1520 dolaylarına tarihlenen evde daha önce keşfedilmemiş hazineleri gün yüzüne çıkardı. Hem Ortaçağ hem de Tudor dönemine ait bu hazineler binanın tarihi zemininde keşfedilmeyi bekliyordu.

(Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı)

Ekip, Aralığın 10’unda gerçekleşen hırsızlık teşebbüsünün hemen ardından kazı çalışmalarına başladı. Olay sırasında büyük hasar alan binanın onarımı ve sabitlenmesi için bir plan hazırlandı. Bölge tarihçileri ahşap iskeletli bu binanın 1520’de inşa edildiğini ve muhtemelen tüccarlıkla uğraşan varlıklı bir aileye ait olduğunu biliyordu, arkeolojik incelemeler başlamadan önce bilinen tek şey bunlardı.

Ekip kazı sırasında, tarihi, binanınkinden geriye dayanan bir Ortaçağ ocağı keşfetti. Evde, 15. yüzyıla tarihlenen ve Colchester Borough Konseyi’ne göre o dönemde İngiltere’de oldukça nadir bulunan bir iç sundurmaya da rastlandı.

(Amerika’daki Sergide Terakota Savaşçısının Parmağı Çalındı)

Kazıda, yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra, Tudor dönemine (1485-1603) ait en dikkat çekicisi evin girişlerinden birinin yakınına gömülmüş üç ayaklı kazan olan birkaç eser daha gün yüzüne çıkarıldı. CAT araştırmacılarına göre kazan, bulunduğu noktaya, evi kötü ruhların ziyaretinden korumak için bir totem olarak gömülmüş. Hırsızlık girişimine bakılırsa totemin işe yaramadığı görülüyor.

Onarılan, dükkâna dönüştürülen ve kapılarını ekim ayında bir kez daha açan bu tarihi eve müstakbel arkeologlar için merak uyandıran, hırsızlar içinse hayal kırıklığına uğratan bir ekleme yapılmış: çelik parmaklık.


Live Science. 29 Ekim 2018.

Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login