530 Yıl Önce Ölen Kral III. Richard’ın Gömülme Törenleri Başladı

Bulunması ile, kemik analizleri ile, gayrimeşru geni ile İngiltere ve kraliyet ailesi için büyük önem taşıyan Kral III. Richard’ın iskeleti, tekrar gömülmeden önce üç gün boyunca Leicester Katedrali’nde sergilenecek. 26 Mart’ta ise kraliyet ailesi üyelerinin de katıldığı bir törenle tekrar gömülecek.

York ailesinin son kralı olan III. Richard, 1485’te 32 yaşındayken Tudor hanedanlığının İngiliz kraliyetini ele geçirdiği Bosworth Savaşı’nda hayatını kaybetmişti. Tarihi kaynaklar Richard’ın Leicester’da Greyfriars isminde bir manastırda gömüldüğünü yazmaktaydı. Fakat 1538’de manastırın tasfiye edilmesinden sonra kralın mezarı ve manastır tarihe karışmıştı. Ağustos 2012’de, Leicester Üniversitesi’nden bir arkeolog ekibi III.Richard’ı tekrar aramaya başladı ve manastırın üstüne yapıldığı düşünülen bir otopark alanını kazmaya başladılar. Sonucunda manastırın kalıntılarına ulaştılar. Eylül ayında ise manastırın koro kısmında Kral III. Richard’ın iskeletine ulaştılar.

——————————————–Diğer Kral III. Richard Haberleri————————————————
Kral III. Richard’ın DNA’sından Kraliyet Ailesine Gayrimeşru Şoku
Kral III. Richard’ın Muhtemel Ölüm Sebebi Ortaya Çıktı
III. Richard’ın Yakınında İçiçe İki Tabuta Gömülen Gizemli Kadın
————————————————————————————————————————————————-

Kral III. Richard için düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan törenler 22 Mart Pazar günü başladı. Tören birbirinden ilginç görüntülere sahne oldu.

F: Christopher Furlong

Christopher Furlong

F: Suzanne Plunkett

F: Andy Rain

F: Christopher Furlong

F: Ben Stansal

F: Eddie Keogh

F: Andrew Cowie

F: Ben Stansal

F: Peter Macdiarmid

F: Andrew Cowie

F: Eddie Keogh

F: Darren Staples

F: Suzanne Plunkett

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login