Otelde Kullanılan Yatak, Kraliyetin Evlilik Yatağı Çıktı

15 yıldır İngiltere’deki bir otelin balayı süitinde bulunan süslü oymalı bir meşe yatağın, dikkate değer gizli bir tarihi ortaya çıktı: Uzmanlar, bu yatağın uzun süredir kayıp olan ve 15. yüzyıla tarihlenen kraliyet evlilik yatağı olduğunu keşfetti.

Güller Yatağı adlı yatağın, 15. yüzyılda İngiltere’de Kraliyet evliliği için yapıldığı düşünülüyor. C: The Langley Collection

Bu yatakta, Kral VII. Henry ve Yorklu Elizabeth evlilik eğlencesi olarak Güller Savaşı’nın (bu sırada Kral III.Richard öldü) bitişini kutladılar ve İngiltere’nin ün yapmış Tudor Hanedanı ortaya çıktı.

Yatağın eski kimliği, otelde vadesini doldurduktan ve bir otoparka atıldıktan sonra ortaya çıktı. 21 Ocak’ta Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde düzenlenen, yatağın tarihiyle ilgili bir sempozyumun tanımına göre, onu “bol oymalı Viktorya dönemine ait hanedan armaları asılmış bir sayvanlı karyola” olarak listeleyen bir antikacı tarafından kurtarıldı.

(Bit Pazarından Aldığı 4.000 Yıllık Kabı Diş Fırçası için Kullandı)

Restoratör ve antikacı Ian Coulson, 2010 yılında yatağı internetten satın aldığında, bunun satıcısının tahmin ettiğinden çok daha eski olduğunu anladı. Dahası, National Geographic’e göre yataktaki süslemeler kraliyet kökenlerine gönderme yapıyordu.

Yatağın ait olduğu Langley Koleksiyonu temsilcilerine göre, restore edilen yatak 3 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişlikte.

Yatağın dört direğinin de ucunda, birinin kuyruğu kayıp olan oyulmuş aslanlar var. Coulson, armaların, sarmaşıkların ve hanedan armalı kalkan oymalarının, karyolanın çerçevesini kapladığını ve karyola başlığının merkez panelinde Adem ve Havva’nın yer aldığı üç parçalı tablo olduğunu söylüyor.

Nat Geo; vernikli ahşap ile oymaların kalitesi ve içeriğindeki ipuçlarının, Coulson’u bunun kraliyet gelin yatağı olduğundan ve VII. Henry ‘ye ait olduğundan kuşkulandırdığını belirtiyor. İddia başlarda uzak bir ihtimal gibi gözükse de, Coulson gelecek dokuz yılını yatağın kökenleri hakkında kanıtlar toplamak için harcadı. Ardından, o ve diğer uzmanlar bulgularını sempozyumda sundular.

Adem ve Havva’yı temsil eden oymada figürlerin yüzleri Kral VII. Henry ve Yorklu Elizabeth’i andırıyor. C: The Langley Collection

Krallara layık yatak

Coulson yatağı ilk incelediğinde, Viktorya döneminde sağlam meşeden yapılan bir yatak için beklenenden çok daha fazla hasar bulduğunu ve yatak direklerindeki bu derece oksidasyon miktarının yüzyıllar alacağını söylüyor.

“Yatak başlığında yer alan oymadaki Adem ve Havva yüzleri, VII. Henry ve kraliçesinin erken portrelerini andırıyor; figürler meşe palamudu, üzüm ve çilek gibi doğurganlık sembolleriyle çevrili.” diyor tarihçi  Jonathan Foyle yatağı tanımlayan bir broşürde.

(Londra’daki Ortaçağ Mezarında Deri Çizmeler Bulundu)

Bu arada, yatak çerçevesine oyulmuş yıldızlar, kalkanlar, aslanlar ve güller gibi amblemler sık ​​sık Tudor kraliyet ailesi ile ilişkilendiriliyor.

“Kerestenin apaçık belli yaşı, diğer aile rütbelerinin bulunmadığı kraliyet aletleri ve oymanın harika tasarımı, bunun VII.Henry’nin kraliyet yatağı olduğuna beni ikna etti.” diyor Coulson.


Mindy Weisberger. LiveScience. 7 Ocak 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login