III. Richard’ın Yakınında İçiçe İki Tabuta Gömülen Gizemli Kadın

Arkeologlar İngiltere’de Grey Friars ortaçağ kilisesinin kalıntılarında, III. Richard’ın mezarından sadece birkaç metre uzaklıkta kurşundan bir tabut buldu. Mezarı açtıklarında şövalye ya da keşiş bulmayı beklerken, yaşlıca bir kadın iskeletiyle karşılaştılar.

richard'ın yanındaki gizemli kadın

Kadının kimliği bilinmese de, kemikleri üstünde yapılan çalışmaların hayatı hakkında bazı bilgileri ortaya çıkardığı açıklandı. İskelet 13. yüzyılın sonunda ya da 14. yüzyılda, yani Richard’ın aceleyle Leicester’daki Grey Friars manastırına gömülmesinden daha önce buraya gömülmüş. İskeleti bulunan kadın yüksek tabakaya mensup biri olmalı çünkü kemikleri hayatı boyunca iyi beslendiğini gösteriyor.

Üstüne üstlük bulunan iskelet, Leicester kentindeki Grey Friars’da bulunan tek kadın değil. Hatta III. Richard, arkeologların bu bölgede bulduğu tek erkek. Kurşun tabut da dahil olmak üzere bulunan diğer dört mezarın hepsi kadınlara ait. Kazı direktörü Matthew Morris LiveScience’a yaptığı açıklamada “Doğal olarak keşişler bulmayı bekliyorduk” diyor. Dört kadın mezarı bulmak bu yüzden bir sürpriz olmuş.

III. richard ingiltere kadın gömüsü

III. Richard 1483’ten, savaş alanında öldürüldüğü 1485’teki Güller Savaşı’na kadar İngiltere’yi yönetmişti. Rakibi Henry Tudor tahta geçerken, Richard ise aceleyle Grey Friars manastırına gömülmüştü. Leicester’daki manastır daha sonra 16. yüzyılda Protestan Reformu sırasında yıkıldı ve yeri tarihe karıştı. 2012’de, Leicester Üniversitesi’nden arkeologlar bir otoparkın altında manastırın kalıntılarıyla birlikte, III. Richard’ın kayıp mezarını da buldu.

Kazılarda dikkati genel olarak III. Richard’ın mezarı çekmişti. Kralın kalıntıları kral hakkında şimdiden birçok bilgi ortaya çıkardı: bir saldırı sonucu ölmüştü, tahttayken oldukça iyi beslenmişti, ve skolyozu (omurga eğriliği) vardı. Fakat arkeologlar, manastırda bulabildikleri diğer kalıntıları da en iyi şekilde incelemeye devam ettiler.

Üstü haç işlemeli kurşun tabut, daha büyük bir kireçtaşı lahitin içinde saklı olarak bulundu. Kireçtaşı lahit, 2013 Ağustos’unda, Grey Friars’da yapılan ikinci bir kazıda, kilisenin yüksek sunağına yakın bir yerde, kilise zeminin altında bulundu. Lahit, Leicester’da bulunan el değmemiş ve parçalanmamış tek taş lahit oldu. Kazı çalışanları yaptıkları açıklamalarda, tabutta Grey Friars’ın kurucularından birinin yattığını dair fikirler öne sürüyorlardı.

richard'ın yanındaki gizemli kadın

Morris, “O kadar özenli bir gömüydü ki içindekinin yüksek rütbeye sahip biri olduğu besbelli gibiydi” diyor. Morris ve meslekdaşları, tarihi belgelerden, bağışçı ve hayırsever olarak kiliseyle bağlantısı olan birkaç kadının varlığını biliyordu.

Kurşun tabutta bulunan kadının kemikleri, kadının yüksek statü hayatı yaşadığını açıkça belirtiyor: kadın bolca et ve balık içeren yüksek proteinli bir diyete sahipti ve hiçbir zaman gıdasızlık yaşamamıştı. Fakat bulunan kadın iskeleti spesifik bir tarihsel kişiyle bağdaştırılmadı.

III. Richard’ın da bulunduğu manastırın koro bölümünde, 40-50 yaşları arasında iki kadın gömüsü daha bulundu. Bu kadınlar artık yok olmuş olan tahta tabutlara gömülmüşlerdi, bunlardan geriye çivileri kalmıştı. Radyokarbon sonuçları bu kadınların büyük ihtimalle 1270-1400 yılları arasında öldüğünü gösterdi. Kadınlardan birinin, değnekle yürümesine sebep olan bir kalça problemi vardı. Diğeri ise ağır yükler kaldırmak için düzenli olarak kollarını ve bacaklarını kullanmışa benziyordu, yani fiziksel çalışmayla geçen bir hayatı olmuştu.

richard'ın yanındaki gizemli kadın

Bir çukurda gömülü olarak ise başka bir kadının kemikleri bulundu. Morris, kiliseyi yüzyıllar önce yıkan işçilerin mezarı yanlışlıkla bozup iskeleti bu şekilde yeniden gömmüş olabileceklerini söyledi.

“İngiltere’deki diğer manastır mezarlıklarında, kadın erkek oranları 3 erkeğe 1 kadın, ya da 20 erkeğe 1 kadın arasında değişiyor” diyor Morris. Araştırmacılar, Grey Friars’daki bütün bu kadın mezarları konusunda ne düşüneceklerini tam olarak bilmiyorlar, ve bu az sayıda gömüden hareketle bir sonuca varmak konusunda dikkatli davranıyorlar.

Arkeologlar alanda beş gömü çukuru daha buldu fakat bunları daha incelemedi. Arkeologlar şu ana kadar bulunan iskeletlerin, manastır alanı içindeki mezarların sadece küçük bir kesimi olduğunu düşünüyor. Fakat, Grey Friars’daki diğer mezarlar yakın zamanda kazılacak gibi de gözükmüyor, çünkü mezarlığın çoğu modern evlerin altında kalmış durumda.


Live Science

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login