Honduras Yağmur Ormanlarında Bulunan ‘Maymun Tanrının Kayıp Kenti’ Kitaplaştırıldı

Honduras yağmur ormanlarında keşfedilen ve Maymun Tanrının Kayıp Kenti olarak da anılan kayıp şehrin hikayesi kitaplaştırıldı.

Arazinin havadan görünümü F:Dave Yoder

Arkeologlar 2012 yılında daha önce hiç çalışma yapılmamış olan Honduras’ın yağmur ormanlarında kaybolmuş bir antik kentin kalıntılarını aramaya başladı. Efsaneye göre bu şehir, yüzyıllar içinde yağmur ormanlarının içine gömülmüştü.

Ormanda yapılan çalışmalarda yeni teknolojilerin de yardımı ile bilim insanları kaybolmuş bir kültüre ait el değmemiş kalıntıları keşfetmeyi başardı. Araştırmacılar kente “Maymun Tanrının Kayıp Şehri” ismini koydu.

Araştırmacılardan biri olan Douglas Preston, “Arkeolojik keşifler uzun bir süreç, bulunan yerde kazılacak çok şey var.” diyor. Preston “Milyonlarca dolarlık Lidar makinesi ile vadinin neredeyse tümünü taradık, daha sonra ise bilgisayar ortamında ağaçları kaldırdığımızda daha önce görmediğimiz bir şey fark ettik.” diye ekliyor.

Yüzey araştırması sırasında kurulan kamp alanı F:Dave Yoder

Araştırmalar hakkında bir kitap yayınlandı

Douglas Preston, keşfin hikayesini kaleme aldığı “The Lost City of the Monkey God: A True Story.” isimli yeni bir kitap yazdı.

Preston ve çalışma arkadaşları, daha önceden oluşturulmuş detaylı yüzey haritalarının da avantajını kullanarak çalışmalarını sürdürdü. Üç yıl önce Preston ve ekibi, yoğun yağmur ormanında bu arayışlarına başladıklarında LIDAR (Lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) denilen teknolojiyi kullanmaya başladı.

Preston, haritalama ve araştırma sırasında bazı araştırmacıların bu uzak vadide bir şeyler olabileceği fikrine şüphe ile yaklaştığını, bu arayışın delice ve hatta saplantılı bir durum olduğunu belirtiklerini söylüyor. Varlığı su götürmez şekilde bilinen ancak nerede olduğu bir türlü saptanamayan kayıp şehrin arayışı ise (Beyaz Şehir olarak da bilinmekte) çok uzun süredir devam eden ateşli bir araştırma tarihçesine sahip.

Yüzey araştırmalarından bir görüntü. F:Dave Yoder

Çalışmalar sonunda elde edilen verilen şaşırtıcı derecede net

Preston, “Haritalama sonucundaki görüntülere baktığımızda, piramitleri, höyükleri ve terasları görebiliyorduk. Her şey o kadar net bir şekilde ortadaydı ki vadide bir kaç mil boyunca uzanan bu kalıntıları görmek için arkeolog dahi olmanıza gerek yoktu.” diyor.

2015 yılında gerçekleştirilen karadan yapılan yüzey araştırmaları ise Honduras hükümeti ile koordineli bir şekilde yürütüldü. Preston bu yüzey araştırmasının oldukça tehlike bir hal aldığını söylüyor. Ekibin araştırma yaptığı bölgedeki nehir vadisinin yakınlarında, kokain kaçakçıları tarafından kullanılan bir koridordan bahsedilmekte. Ayrıca oldukça tehlikeli olabilen sivrisinekler, ölümcül yılanlar ve jaguarlar da bölgede görülebiliyor. Ancak ekip araştırmalarını yaparken yanlarında Honduras hükümeti tarafından askerler ve ingiliz “SAS” askerlerinden bir ekip de onlara eşlik etti. Oldukça maceralı bu yüzey araştırmasının hikayesi ise kitapta anlatılmakta.

Douglas Preston araştırmalar sonucunda açıklığa kavuşturmak istediği soruları şöyle sıralıyor;

Peki bu Maymun Tanrısının büyük şehrinde yaşayanlar kimlerdi? Avrupalılar yeni dünyaya geldikten sonra bu insanlara ne oldu? Bu şehir 16. yüzyılda bir anda nasıl ortadan kayboldu ?

Honduras Yağmur Ormanlarında Kayıp Bir Şehir Keşfedildi


Pri.org

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login