Hobbit Gizemi Onuncu Yılında Hala Çözülemiyor

27 ekim 2004’te, bir grup bilimadamı, Endonezya’da modern insanlar benzeyen fakat 1 metre boyunda ve küçük beyinli bir insan buldular.

homo floresiensis ve homo sapiens kafatasları

Yeni bir tür olarak açıkladıkları bu insana Homo Florensiensis adını verdiler. Endonezya’nın Flores adasında yaklaşık 18.000 yıl önceye kadar yaşadıkları tahmin edilen Homo florensiensis türü hakkında hala tartışmalar sürüyor. Homo florensiensis türüne, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitabından esinlenerek hobbit lakabı takılmıştı.

Duyurunun üstünden 10 yıl geçmesine rağmen, uzmanlar hala bu hobbitlerin evrimsel kökenini tartışırken, bazı bilimadamları ise bunların ayrı bir tür olmasından ziyade hastalıklı homo sapiensler olduklarını iddia ediyor.

homo floresiensis canlandırması

Avustralyalı jeolog Bert Robert: “Yanlış zamanda yanlış yerdeler. Bu tamamen sıradışı” diye tanımlıyor. Homo florensiensisler adına ortaya atılan bir diğer teori ise, Afrika dışına çıkan ilk insan türü olan Homo erectuslarla bağlantılı oldukları ve uzun yıllar boyunca ada dışı etkileşimlere kapalı oldukları için, ada cüceleşmesi denilen bir seleksiyon sürecine girmiş oldukları yönünde.

modern insan ve homo floresiensis karşılaştırması

Bu teoriyi destekleyen tarih öncesinde yaşamış ve ada cüceleşmesi görülen cüce filler de mevcuttur.

cüce filler

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply