Gize’de Bilinmeyen Bir Kraliçenin Piramidi Bulundu

Kral Tutankamon’un mezarının ortaya çıkarılmasının 100. yıl dönümünde, arkeologlar Gize’de gömülü yüzlerce mezar ve mumya keşfetti.

Kraliçe Neith için inşa edilen bir piramit, arkeologların kazılar sırasında yaptığı birçok keşiften biriydi.

Kral Tutankamon’un mezarından sadece bir taş atımı uzaklıkta, arkeologlar daha önce hiç bilinmeyen bir eski Mısır kraliçesinin piramidini ortaya çıkardılar; bir tabut, mumyalar ve eser deposu ve bir dizi birbirine bağlı tünel.

Arkeologlar son iki yıldır Kahire’nin yaklaşık 32 kilometre güneyindeki Gize’deki bir arkeolojik alan olan Sakkara’da çalışıyorlar. Son zamanlarda, Kral Tutankamon’un hükümdarlığı sırasında (MÖ 1333’ten MÖ 1323’teki ölümüne kadar) en yakın generallerinden ve danışmanlarından bazılarına ait olabilecek bir tabut ve mumya koleksiyonu keşfettiler.

Arkeologlar ayrıca dikkatlerini Mısır’ın Altıncı Hanedanı’nın ilk kralı Teti’ye ait olan yakındaki bir piramide de odakladılar.

Kazıda çalışan ve daha önce Mısır Eski Eserler Bakanı olarak görev yapan bir Mısırbilimci olan Zahi Hawass, “Yeni Krallık döneminde Teti’ye bir tanrı olarak tapılırdı ve bu nedenle insanlar onun yanına gömülmek isterdi.” diyor.

“Bununla birlikte, daha önce Sakkara’da bilinen gömülerin çoğu ya Eski Krallık’a ya da Geç Dönem’e aitti. Şimdi ise hepsi Yeni Krallık gömüleriyle birlikte, derinliği 9 ila 18 metre arasında değişen, birbirine bağlı 22 tünel bulduk.” (Mısır İmparatorluğu olarak da bilinen Yeni Krallık dönemi, MÖ 16. yüzyıldan MÖ 11. yüzyıla kadar sürmüştü.)

Hawass, arkeologların, bu tünellerin içine gömülen, “Yeni Krallık döneminden 300 güzel tabut” ile birlikte “devasa bir kireçtaşı lahit” bulduğunu söylüyor.

Mısırbilimci Zahi Hawass ve mumyalardan biri. Kahire’nin dışındaki bir kazı alanı olan Sakkara’da bulundu.

“Yeni Krallık’tan gömülerin bölgede daha önce yaygın olduğu bilinmiyordu, bu yüzden bu tamamen siteye özgü. Tabutların her biri benzersiz, erkekleri ve kadınları birbirinden ayıran yüzleri var ve Ölüler Kitabı’ndan [eski bir Mısır cenaze metni] sahnelerle süslenmişler. Her tabut ayrıca ölen kişinin adını taşıyor ve genellikle ölen kişinin organlarını koruyan Horus’un Dört Oğlu’nu tasvir ediyor.”

Tabutları keşfetmek yeterince şaşırtıcı olmasa da, araştırmacılar tabutların kapaklarını kaldırdıklarında, bunca asırdan sonra bile mumyaların iyi durumda olduğunu görünce şaşırdılar.

Hawass, “Bu, mumyalamanın Yeni Krallık’ta zirveye ulaştığını gösteriyor. Bazı tabutların iki kapağı var ve şimdiye kadarki en şaşırtıcı tabutta tamamen som altından yapılmış bir kadın maskesi var.” diyor.

Tabutların ve mezar kuyularının içinde ayrıca eski Senet oyunu gibi oyunlar, küçük cenaze figürinleri (ushati), tanrı Ptah-Sokar’ın heykelleri ve hatta bir askerin elinde bulunan metal bir balta gibi çeşitli eserler de yer alıyor.

Ayrıca araştırmacılar, daha önce kimliği bilinmeyen bir kraliçenin anısına bir piramit buldular.

Hawass, “Adının Neith olduğunu ve tarihsel kayıtlardan daha önce hiç bilinmediğini keşfettik. Tarih hakkında bildiklerimizi kelimenin tam anlamıyla yeniden yazmak, kayıtlarımıza yeni bir kraliçe eklemek harika.” diyor.

Kazı alanında bulunan tabut ve eski eserlerden oluşan bir seçki, Gize’de önümüzdeki yıl açılması planlanan Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenecek.


Live Science. 16 Kasım 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login