Piramitlerin Yakınında L Şeklinde Gizemli Bir Yapı Bulundu

Gize’deki piramitlerin yakınında yeraltında bulunan L şeklindeki yapı, onun altında daha derindeki gizemli bir yapıya giriş olabilir.

Araştırma alanı. Kırmızı dikdörtgen, ilk araştırma alanının yaklaşık konumunu gösteriyor. C: Sato et al. 2024.

Mısır’daki arkeologlar uzaktan algılama tekniklerini kullanarak Gize’nin batı mezarlığında yeraltında L şeklinde gizemli bir yapı keşfettiler.

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, batı mezarlığında kraliyet ailesi üyelerinin ve üst düzey yetkililerin mezarlarının bulunduğunu söylüyor. Mezarlarının çoğu, “mastaba” olarak bilinen düz çatılı, yer üstünde dikdörtgen taş veya kerpiç yapılara sahip.

(İlgili: 3.500 Yıllık Yapı, Firavun Ordusu için Hizmet Vermiş Olabilir)

Ancak mezarlığın ortasında, yer üstü yapısına rastlanmayan bir alan yer alıyor. Ekip, bu alandaki kalıntıları incelemek için, elektriksel direnç tomografisi (ERT) adı verilen, elektrik akımlarının toprağa gönderildiği ve kalıntıları tespit etmek için direncin ölçüldüğü bir tekniğin yanı sıra, radarı yere gönderen ve radar geri döndükten sonra alttaki yapıların haritasını çıkaran, yere nüfuz eden radar (GPR) tekniğini kullandı.

Mısır’ın Gize bölgesindeki batı mezarlığında yürütülen uzaktan algılama araştırmasının fotoğrafı. C: Motoyuki Sato

Sonuç olarak ekip yüzeyin yaklaşık 2 metre altında bir anormallik buldu. Archaeological Prospection dergisinde yayınlanan makalelerinde, bunun en az 10 metre uzunluğunda L şeklinde bir yapı gibi göründüğünü yazdılar. Ekip, analizlere göre, L şeklindeki yapının “kumla doldurulmuş gibi göründüğünü, yani inşa edildikten sonra tekrar doldurulduğunu” söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca daha derindeki yapının “yüksek dirençli bir anormallik” olduğunu ve bunun kum ve çakıl karışımı ya da belki de bir hava boşluğu olabileceğini akla getirdiğini belirtiyor.

Japonya’daki Tohoku Üniversitesi Kuzeydoğu Asya Çalışmaları Merkezi’nde profesör olan çalışmanın ilk yazarı Motoyuki Sato, L şeklindeki yapının ne olduğunu belirlemeye yönelik kazıların şu anda sürdüğünü söylüyor. Sato, “şekli çok keskin” olduğundan yapının doğal bir oluşum olmadığından emin olduğunu belirtiyor.

Araştırma alanının Google Haritalar’dan konumu. Kırmızı dikdörtgen ilk araştırmanın alanını gösteriyor. C: Sato et al. 2024.

Araştırmaya dahil olmayan Harvard Üniversitesi’nden Mısır Bilimi profesörü Peter Der Manuelian, bu alanın ilginç bir alan olduğunu, üst yapıların yokluğu nedeniyle bugüne kadar keşfedilemediğini söylüyor.

Manuelian, Gize’de L şeklinde adak şapelleri bulunduğunu ancak bunların genellikle yer üstünde olduğunu söylüyor: “Bu anomalinin tam olarak neyi temsil ettiğinden henüz emin değilim, ancak kesinlikle daha fazla araştırmaya değer.”


Live Science. 14 Mayıs 2024.

Makale: Sato, M., Saito, R., Abbas, A. M., Mesbah, H., Taha, A., Gaweish, W. R., … & Yoshimura, S. (2024). GPR and ERT Exploration in the Western Cemetery in Giza, Egypt. Archaeological Prospection.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login