Gize Piramitlerinin Yanında 4.500 Yıllık İki Ev Bulundu

Arkeologlar, Mısır’daki Gize piramitlerinin yakınında iki antik ev keşfetti. Yapıların, 4.500’ü aşkın yıl önce paramiliter bir güç için yiyecek üretimini denetlemekle sorumlu görevliler tarafından ev olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Gize piramitlerinin yanında bulunan 4.500 yıllık evlerin kalıntısı. C: Ancient Egypt Research Associates

Söz konusu yerleşimler Gize’de, Mankaure Piramidi inşa edilirken canlanmış antik bir limanda bulundu. (Menkaure MÖ yaklaşık 2490’dan MÖ 2472’ye kadar hüküm sürmüş bir firavundu.)

Arkeologların belirttiğine göre yapılardan biri hayvanların yenmek için barındırılması ve kesilmesini denetleyen bir görevlinin, diğeri ise “wadaat” adı verilen bir kurumun parçası olan bir rahibin evi olabilir.

(Keşfedilen Papirüste Mısır Piramitlerinin Nasıl Yapıldığı Ortaya Çıktı)

Kazıları yürüten Antik Mısır Araştırma Derneği’nin başkanı Marke Lehner, rahibe ait olması muhtemel yapının yakınında bulunan mühürlerde, rahipleri devletin üst düzey memurları olduğu bir Mısır kurumu olan “wadaat”’tan bahsedildiğini söylüyor. Bu yerleşim, maltlama için kullanılmış olabilecek bir yapıya bağlı, Lehner’ın belirttiğine göre bu durum burada oturan kişinin o dönemdeki mayalama ve fırınlama işlemlerini denetleyen biri olduğunu gösteriyor.

Bu iki yerleşim, Gize’deki paramiliter bir güce ev sahipliği yapmış olabilecek galeri adı verilen bir yapı dizisinin yakınına konumlandırılmış. Bu galerilerin 1000’den fazla insanı barındırmış olabileceği düşünülüyor. Lehner’ın bildirdiğine göre, bulunan iki yerleşimin yakınında üretilmiş tüm yiyeceklerin galerilerde yaşayanlara verilmiş olması muhtemel, ancak yiyeceklerden bir kısmı Menkaure piramidinde çalışan insanlara ulaşmış da olabilir.

Yalnızca galerilerde yaşayan insanları beslemek için gerekli yiyecek miktarı çok fazlaydı. Antik Mısır Araştırmaları Derneği’nden arkeobotanikçi Claire Malleson’un “Besin Maddelerinin Gerekliliğini Keşfetmek” (Routhledge, 2017) adlı kitapta yayımlanan bir makalede ölçtüğüne göre, günlük gereken gernik buğdayı miktarı 877,54 kilogramdı.

(İnfografik Anlatımla Dünya Çapında Piramitler)

İnsanlar bu gernik buğdayını pişirmek ve ekmeğe dönüştürmek durumundaydı. Galerilerde yaşayanlar ve Mankaure piramidinde çalışanlar aynı zamanda büyük miktarlarda ete de ihtiyaç duyuyordu.

Antik liman

Bulunan iki yerleşim Lehner’in “dönemin temel ulusal limanı” olduğuna inandığı, tüm Mısır’dan ve Akdeniz’in doğusundan eşya ve malzemeler gelen limanda konumlanıyor. Arkeologlar daha önce bu limanda, limanda çalışan kâtipler tarafından kullanılmış 21 odalı bir ev de dâhil olmak üzere diğer yerleşimlere de rastlamıştı.

Büyük Piramit adıyla da bilinen Keops Piramidi Firavun Khufu (MÖ. 2551-2528 dolayları) adına inşa edilirken Giza’da muhtemelen bir liman daha yapılmaktaydı. Khufu’nun saltanatının 27. yılında yaşamış Merer adındaki bir denetmen tarafından yazılan bir kayıt defterinde böyle bir limandan bahseden ifadeler yer alıyor. Bu kayıt defteri deşifre edilme sürecinde.

Bölgedeki kazılara 2019 yılında devam edilecek.


Live Science. 3 Temmuz 2018.

Yorumlar
Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login