Homeros’un Destanının Yazdığı Tablet Bulundu

Yunanistan’daki Olympia Antik Kenti’nde, antik yazar Homeros’a atfedilen Odysseia destanının dizelerini içeren 1800 yıllık tablet bulundu.

Homeros’un Odysseia destanından 13 dizeyi içeren kil tablet Yunanistan’da bulundu. C: Reuters

Arkeologlar, Yunanistan’ın güneyindeki Olympia antik kentinde, ünlü Odysseia destanının 13 dizesinin kazındığı bir tablet ortaya çıkardı. Söz konusu dizeler, bu epik şiirin bilinen en eski kaydı olabilir.

Kil plakanın, Roma dönemine, MS 3. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor. Yani bu tabletin yazılmasından önce, yüzlerce yıl boyunca sözlü bir gelenek içinde nesilden nesile aktarılmıştı.

(Antik Yazar Homeros’un Odysseia Destanını Orijinal Dili Grekçe Dinleyin)

Tabletin kesin tarihi hâlâ doğrulanmadı, ancak keşif “büyük bir arkeolojik, epigrafik, edebi ve tarihi keşif” olarak yorumlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Eğer bu tarih doğrulanırsa, tablet, Homeros’un eserinin Yunanistan’da keşfedilen en eski yazılı kaydı olabilir.” diyor.

Kil tabletteki yazıt, 14 numaralı bölümden alınmış ve Ulysses’in anavatanı Ithaca adasına dönmesi anlatılıyor.

Odysseus deniz kızlarından korunmak için gemisinin direğine bağladı. Homeros/ Odysseia. Roma mozaiği. MS 3. yüzyıl. Tunus. C: UniversalImagesGroup/Getty

Tablet, Yunan Arkeoloji Hizmetleri ile Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliği içinde, üç yıllık yüzey araştırmaları sonrasında keşfedildi.

(Odysseia Destanı MÖ. 1. Binyıldaki Güneş Tutulmasından Bahsediyor Olabilir)

Tablet, Mora Yarımadası’nın (Peloponez) batı kısmında, Olimpiyat Oyunları alanında, Zeus Tapınağı kalıntılarına yakın bir yerde bulundu.

MÖ 8. yüzyılda sözlü olarak bestelenen ve Homeros’a atfedilen bu epik şiir, Hıristiyanlık döneminde parşömen üzerine yazılmıştı ve Mısır’da sadece birkaç parçası keşfedilebildi.

(Homeros’un İlyada Destanını Orijinal Dili Grekçe Dinleyin)

Odysseia destanı, Batı edebiyatında ufuk açan bir çalışma olarak kabul ediliyor. 12.000 satırlık bu şiir, Truva krallığının yıkılışına katıldıktan sonra 10 yıl boyunca evine dönmeye çalışan Ithaca kralı Odysseus’un öyküsünü anlatıyor.


AFP. BBC. 10 Temmuz 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login