Gize Piramitleri Genişleyen Şehrin Tehdidi Altında

Dünyaca ünlü Gize piramitlerinin çevresi turistler ve tüccarla ile dolup taşıyor, fakat birçok kişi bu simge yapıların etrafında inşa edilmekte olan kaçak yapılardan kaynaklanan endişelerini dile getirmeye başladı.

Eski Yapıları Koruma Halk Cephesi Koordinatörü Osama Karar cumartesi günü Youm7’ye şöyle dedi; “Gize Piramit’inin görüntüsünü kısmen engelleyen yeni bir kaçak konut inşaatı, Gize platosunun beş km çevresinde şehirleşmeyi sınırlayan Mısır inşa kanunlarını açık bir şekilde ihlal etmektedir.”

Karar,  Youm7’de yayınlanan fotoğraflara cevap olarak “Bölgede konut inşa edilerek yapılan gasplar 25 Ocak Devriminden bu yana devam hızla sürecek olursa, Gize Piramitleri 30 metre uzaklıktan görülemeyecek duruma gelecek. Gize Piramitleri bölgesinden 200 metreden az bir mesafede bulunan sokaklarda 5 ila 11 katlı pek çok konut inşa edilmektedir. Bu açık bir gasptır.”  diye ekledi.

Fotoğraflar Sfenks ’in ayağına yürüme mesafesinde bulunan Abu el-Houl sokağında yer alan inşaat halindeki bir konutu ve aynı zamanda inşaat yapmanın kısıtlı olduğu alan çevresinde çatılara yerleştirilmiş baz istasyonlarını göstermekte.

Gize Platosu, Sahra’nın uzak güneyinde bulunan mezar kompleksine kadar uzanan, 50 kilometrekaresi UNESCO tarafından korunan olan bir alan.

Arkeolog Sherifh el –Sabban Cairo Post’a şu açıklamalarda bulundu: “Gize Piramitlerini, Sahra’yı, Dashur’u, Abu Ruwaysh’ı ve Abu Sir’i içeren Memphis alanındaki antik kalıntıların tamamı 1979’da bir Dünya Mirası alanı oluşturmuştur.”

2011’de gerçekleşen devrimden sonra ve gerekli güvenliğin olmaması nedeni ile özel inşaat firmaları bölgedeki eski konakları ve 4 katlı evleri yıkarak yerlerine komşu ara sokakları gasp edecek şekilde yüksek katlı evler yaptılar.

Karar, inşaat izinlerini veren Mısır devlet kurumlarında, inşaat kanunları uygulanırken yolsuzluğa yol açan gevşek bir devlet bürokrasisinin yaygın olduğunu ve bu durumun Mısır’ın kültür mirası için bir tehdit oluşturduğunu belirtti ve “Eski Yapılar Bakanlığı başarısızlığı kabul etmek istemiyor gibi görünmektedir, fakat Mısır Hükümeti arkeolojik alanların başına bir felaket gelmemesini garanti etmek için harekete geçmelidir,” diye ekledi.

The Cairo Post

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login