Gize Piramit Kompleksinin İnteraktif Haritası Çıktı

Üç Büyük Piramit’in de bulunduğu Gize Nekropol bölgesinin görülebildiği interaktif bir harita yayımlandı. Harita, anıtların birbirlerine göre konumlarını anlamak ve gözümüzde canlandırmak için iyi bir kaynak oluşturuyor.

Aşağıdaki haritada Keops Piramidi (Khufu), Khafre piramidi, Menkaure Piramidi, Büyük Gize Sfenksi ve Kraliçe Khentkawes’in mezarı gibi öne çıkan anıtların yerleri, ve birbirlerine göre konumları görülebiliyor.

Keops Piramidi’nin en batısında, Keops Piramidi’nin mimarı olduğu düşünülen Hemon / Hemiunu yaklaşık MÖ 2570’ye tarihlenen mezarı bulunuyor.

Yine bu piramidin batısında, devlet yetkililerin gömüldüğü Batı Mezarlığı, doğusunda ise önce Khufu’nun anıt tapınağı, sonra da Firavun kraliçelerin, Khufu’nın aile üyelerinin ve piramit rahiplerinin gömüldüğü Doğu Mezarlığı bulunuyor. En doğuda ise Khufu’nun vadi tapınağı yer alıyor.

Bu Piramidin etrafında ise bir zamanlar cenaze teknelerinin koyulmuş olduğu düşünülen üç adet tekne şeklinde boşluk var.

Khafre piramidinin batısında ise piramit inşaatında ve süslemesinde çalışan işçilerin yaşadığı bölge bulunuyor. Doğusunda ise yine Khafre’nin anıt tapınağı ve tekne şeklinde boşluk bulunuyor. Burada haritanın en doğusunda ise Büyük Gize Sfenksi, Sfenks’e adanan ik tapınak, bunların güneyinde ise büyük megalitik taş bloklardan oluşan Khafre’nin vadi tapınağı yer alıyor.

En güneyde ise Menkaure’nin piramidi, onun doğusunda Menkaure’nin anıt tapınağı var. Güneyde kraliçelere ait üç piramit bulunuyor. En doğudaki Menkaure’nin vadi tapınağından önce de, Kraliçe I.Khentkawes (ya da Khentkaus)’un mezarı bulunuyor. Khentkawes Menkaure’nin kızı olabilirdi. İki farklı kralın eşi olduğu düşünülen Kraliçe Khentkawes’in mezarı, mastabasıyla birlikte bir tekne boşluğu ve vadi tapınağını da kapsıyor.

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login