Girit’te Artemis ve Apollo Heykelcikleri Bulundu

Girit’teki Aptera Antik Kenti kazılarında tanrıça Artemis ve tanrı Apollo’yu betimleyen iki adet küçük boyutlu fakat oldukça görkemli heykel bulundu.

Bir çift olduğu düşünülen iki heykelcik kaideleriyle birlikte yaklaşık yarım metre boyunda. Heykelcikler MS 1. yüzyılın sonuna ya da 2. yüzyılın başına tarihleniyor.

Avlanma tanrıçası Artemis’in heykelciği dökme bronzdan, kardeşi Apollo’nun heykelciği ise mermerden yapılmıştı. Aptera şehrinde antik zamanlarda Artemis’e tapılıyordu.

Kazı başkanı Vanna Niniou-Kindeli, süslü bir dökme bronz kaide üstünde duran tanrıça Artemis heykelinin çok iyi korunmuş durumda olduğunu söyledi. Heykelciğin bütün uzuvları sağlam durumdaydı ve ok atmaya hazırmış gibi bir pozisyonda duruyordu.

Niniou-Kindeli Apollo heykelciğinin Artemis’e kıyasla çok daha basit bir stili olduğunu söylüyor. Bu bir ihtimalle, Apollo’nun kızkardeşi Artemis’e oranla daha aşağı bir seviyede olduğunu göstermek amacıyla yapılmış olabilir. Fakat heykel yine de iyi bir şekilde icra edilmiş. Heykelciğin alt kısımlarında da kırmızı boya izleri bulunuyor.

Arkeologlara göre, iki heykelcik, içinde bulundukları Roma dönemi villasını dekore etmek için Girit adasına ithal edilmiş olabilir.

Girt adasındaki Aptera antik kenti Minos döneminden Hellenistik döneme kadar yerleşildi, fakat daha sonra zayıfladı ve yıkıldı.


“Archaeologists make exciting discovery at Aptera in Crete”, ekathimerini.com, 26 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login