Lefkada Adasında Antik Tiyatro Ortaya Çıkarıldı

Yunanistan’ın Lefkada adasındaki Koulmou Tepesi’nde bir antik tiyatro ortaya çıkarıldı.

Greece_Lefkada_01

Bir İyon Denizi Adası olan Lefkada’da yürütülen arkeolojik çalışmalar sonucunda daha önce keşfedilmiş olan bir antik tiyatro yapısı ortaya çıkarıldı. Yunanistan kültür bakanlığından yapılan açıklamada tiyatro yapısının Koulmou Tepesi denilen alanda 2015 yılı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Tiyatro yapısı Koulmou Tepesi’nin orta bölümünde açılan basamak açmalar sayesinde ortaya çıkarıldı ve yapılan ilk çalışmalarda yapının amfitiyatro planında olduğu anlaşıldı.

Greece_Lefkada_04

Araştırmacılar antik kaynaklarda bu tiyatro hakkında pek bir bilgi bulunmadığını söylüyor. Adada 20. yüzyıl başlarında çalışmalar yürüten Alman Arkeolog E. Krüger’in günlüklerinde, tiyatro yapısının bu bölgede olabileceğine dair işaretlerin not alındığı belirtiliyor.

Bu sene içindeki kazılarda tiyatronun 13 bölümünde çalışmalar yürütülmüş durumda. Bu çalışmalarda yapının oturma sıraları, sahnenin bir kısmı, orkestra ve yapının oturduğu istinat duvarlarının bazı kısımları olmak üzere pek çok alan ortaya çıkarıldı.

Greece_Lefkada_03

Kültür bakanlığı ve İyon Adaları Bölgesel Kurumu kazı çalışmalarına olan desteklerine devam edeceklerinin ve öncelikle konularının bu tür yapıları korumak ve ortaya çıkarmak olduğunu belirtiyorlar.


ANA-MPA

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login