Teselya’daki Larissa Antik Tiyatrosu 2000 Yıl Sonra Halka Açıldı

Antik Yunan dönemine ait en büyük ve en iyi korunmuş tiyatrolardan biri olan Larissa antik tiyatrosu 2000 yıl sonra tekrar halka açıldı.

Teselya'daki Larissa Antik Tiyatrosu 2000 Yıl Sonra Halka Açıldı

Yunanistan’ın Teselya bölgesinde yer alan Larissa şehrindeki antik tiyatro, MÖ. 3. yüzyıla tarihleniyor ve bir Ortaçağ kalesinin güney eğiminde yer alıyor.

Arkeolog Stavroula Sdrolia, antik dönemde tiyatroların sahne sanatları dışında aynı zamanda bölgesel otorite meclislerine de ev sahipliği yaptığını söyledi. MÖ. 1. yüzyılın sonlarından itibaren bir Roma arenasına dönüştüğünü de sözlerine ekledi.

Neredeyse her bir noktası bezemeli mermerlerden yapılan tiyatro, yaklaşık 12.000 kişilik bir kapasiteye sahip.

1868’de gerçekleşen büyük bir depremle tiyatronun büyük bir kısmı yıkılan evlerin parçalarıyla dolmuştu fakat birkaç yıldır süren çalışmalar neticesinde tiyatro tamamen temizlenerek açığa çıkarıldı.

Geçtiğimiz haftadan itibaren tiyatronun orkestra ve sahne bölümü ziyaretçilere açıldı. Diğer bölümler hala restorasyon aşamasında olduğu için ziyaretçiler giremiyor.

Sdrolia, tiyatro halka açıldığı günden beri birçok kişinin ziyarete geldiğini, ilerleyen zamanlarda turistlerin de gelmesini beklediklerini söylüyor. Tiyatro Athina’nın 200 km kuzeyinde bulunuyor ve girişler ücretsiz.


larissa-theatre.com

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login