Arkeologlar 1000 Yıllık Gizemi Çözmek İçin Polis Çağırdı

Arkeologlar 1000 yıl önce yanmış Viking kalesindeki yangının kasıtlı olarak çıkarılıp çıkarılmadığını öğrenebilmek için polis çağırdı.

Arkeologlar 1000 Yıllık Gizemi Çözmek İçin Polis Çağırdı

Arkeologlar yeni keşfedilmiş olan 1000 yıllık bir Viking kalesinde kasıtlı olarak yangın çıkarıldığını tespit etti. Söz konusu kale Køge yakınlarında Vallo Borgring’te yer alıyor.

1000 yıllık gizemi çözmek isteyen arkeologlar, yangın güvenliği müfettişi temin etmesi için polislerden yardım istedi. Yangının, kalenin doğu ve kuzey kapılarında kasıtlı olarak çıkarıldığı ortaya çıktı.

Kaledeki kazı çalışmalarını yürüten ekibin başında bulunan arkeolog Jens Ulriksen, “Bütün ipuçları, yangının kalenin kapılarında çıkarıldığını gösteriyor. Doğu kapısının dış kazıkları tamamen kömürleşmiş durumda ve kalenin içinde de yanma belirtileri var.

Acımasız Bir Kral

Kale, muhtemelen 900’lü yılların sonunda Danimarka’nın kralı olan Harald Bluetooth’a aitti. Tarihsel kayıtlar, Bluetooth’un ordusunu çok zorladığını, daha sonra isyan çıkarak katledildiğini söylüyor.

Ulriksen: “Şu andaki teorimiz, diğer güçlü insanların şehre saldırarak kalenin kapılarında yangın çıkardığı.”

Ulriksen ayrıca Koge’de bulunan bu kalenin, Bluetooth’un ölmeden önce yaptırdığı son yapı olduğuna inanıyor. Çünkü kalenin sadece yarısı tamamlanmış gözüküyor.

Arkeologlar, polis müfettişlerin köpeklerinin de toprağı koklayarak daha fazla kanıt bulmasını umuyor.


Copenhagen Post

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login