Mısır’daki Gizemli Lahit için Yeni İpuçları

Mısır’da bulunan hiç açılmamış siyah bir lahit internet dünyasının hayal gücünü ateşledi. Fakat bu lahdin içindeki kişi kim olabilir ya da kim olamaz?

Yaklaşık 2000 yıllık olduğuna inanılan bu 30 tonluk mühürlü granit lahdin keşfi, internet dünyasının hayal gücünü ateşledi. C: Getty

Mısır’daki bir inşaat alanında keşfedilmesinden beri iki hafta geçen siyah granit lahit, internet dünyasının dikkatini çekti ve açığa çıkarabileceği lanetle ilgili sayısız mumya şakalarının yapılmasına neden oldu.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı yetkilileri, taş tabutun ne zaman ve nasıl açılacağı ile ilgili sayısız küresel basın soruşturmasına cevap vermekten yoruldu ve ve şimdiye kadar, lahitte kim olabileceğine dair iddiaları anlaşılır bir şekilde reddettiler.

(Bu Devasa Antik Mısır Lahdinin İçinde Ne Var?)

Ancak bakanlık adına konuşmaya yetkili olmadıkları için isimleri verilmeyen yerel arkeologlar, olasılıkları daraltmak için, lahitlerin kime ait olmadığı konusunda fikirlerini paylaşıyorlar.

Bu siyah granit lahit, Mısır, İskenderiye’de bulundu. 2.000 yıl öncesine dayanan lahit, İskenderiye’de bulunan en büyük lahit olma özelliğini taşıyor. C: Egypt Antiquities Ministry

Mısır’ın devlet tarafından yönetilen gazetesi Al Ahram’ın keşfe ilişkin yaptığı 1 Temmuz tarihli açıklama yeterince açıktı: Mısır’ın Akdeniz kıyısındaki İskenderiye kentinde yapılan bir inşaat çalışması sırasında, hala mühürlü olan büyük bir taş lahit ele geçirildi. Yakınında ise muhtemelen lahdin içindeki adamın su mermerinden büstü bulunmuştu ve bu mezar bölgesi Ptolema dönemine (MÖ 323 – 30) aitti.

(İskenderiye Açıklarında Antik Roma Batıkları Bulundu)

Yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeki lahit, bugüne kadar kentte keşfedilen en büyük antik lahitti. Bu durum, güçlü veya varlıklı bir insanın lahdin içinde olabileceği yönünde spekülasyonlar yapılmasına neden oldu. Belki de MÖ 331’de lahdin bulunduğu kenti kurmuş olan Büyük İskender?

Bu lahit yakınında bulunan bir adamın su mermerinden yapılmış büstü, lahde gömülen kişiyi tasvir ediyor olabilir. C: Egypt Antiquities Ministry

Bazı tarihi kayıtlar, büyük Makedon fatihinin MÖ 323 yılındaki ölümünden sonra İskenderiye’de gömüldüğünü iddia etse de, Büyük İskender’in mezarı hiçbir zaman bulunamadı.

İskenderiye’de çalışan ve keşif hakkında bilgi sahibi olan iki arkeolog National Geographic’e bazı açıklamalarda bulundu. Her ikisi de, bu lahdin olağandışı büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, Mısır’ın uzun tarihinde daha eski bir firavuni hanedana ait olabileceğinden şüpheleniyor.

(Mısır’daki 2300 Yıllık Mezarda “Mutlu Yıllar” Yazan Kolye Bulundu)

İki arkeologdan biri, İskenderiye MÖ 4. yüzyıla kadar kurulmadığı için, büyük lahdin daha önceki bir hanedan dönemine ait Nil’deki bir yerden getirilmiş olabileceğine ve sonraki yıllarda birini gömmek için yeniden kullanıldığına inanıyor.

Lahit, gömüldüğünden beri hiç açılmamış gibi görünüyor. C: Egypt Antiquities Ministry

Diğer arkeolog ise, lahdin modern sokak yüzeyinin sadece 4,5 metre altında ortaya çıkarılmasına dayanarak, Ptolema dönemini takip eden Roma dönemine tarihleyebileceğine inanıyor. Bu arkeolog, defin alanının antik İskenderiye sınırlarının dışında olduğuna işaret ederek, Mısır kraliyetinin buraya gömülmesinin olanaksız hale geldiğine işaret ediyor.

Kesin olarak bilinen şey, lahit eğer açılırsa, bunun bir mühendislik eseri olacağı: Granit lahdin yaklaşık 30 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.

Egypt Today ile yapılan bir röportajda, Eski Eserler Bakanlığı’ndaki proje sektörünün başkanı Waad Abul-Ela, buluntuyu çıkarmak için iki potansiyel yöntem önerdi: Birincisi, lahitleri koruyucu dolgu çamuru ile çevrelemek ve daha sonra tüm kütleyi buldozer ile çukurdan çıkarmak. İkincisi ise lahdi yerinde açmak ve daha sonra bir kaldırma aracıyla ayrı olarak kapağı ve gövdeyi çıkarmak.


National Geographic. 17 Temmuz 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login