Esna Tapınağı’nın Çatısında Yılbaşı Sahnesi Ortaya Çıktı

Mısır’daki Esna Tapınağı’nda yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, yılbaşında tanrıların tasvir edildiği bir tablo ortaya çıkarıldı.

Orion, Sirius ve Anukis teknelere binerken gökyüzü tanrıçası Nut üstlerindeki akşam güneşini yutuyor. C: Ahmed Amin/Ministry of Tourism and Antiquities

Eski Mısırlılar tarafından çizilen çarpıcı bir Yeni Yıl sahnesi, yaklaşık 2.200 yıl önce inşa edilen ve yaklaşık 2.000 yıl önce Romalılar Mısır’ı kontrol ettiğinde büyük bir yenileme geçiren Esna Tapınağı’nın tavanındaki sanat eserlerini restore eden araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı.

Restorasyonu Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı ile ortaklaşa yürüten Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Resimler, komşu teknelerde Mısır tanrıları Orion, Sothis ve Anukis’i ve gökyüzü tanrıçası Nut’un üstlerinde akşam gökyüzünü yutmasını gösteriyor. Bu, Mısır Yeni Yılını ayrıntılarıyla anlatan bir mitolojiydi.

(İlgili: Antik Mısır Tapınağındaki Zodyak Tasvirleri Ortaya Çıkıyor)

Tübingen Üniversitesi’nden Mısırbilim profesörü Christian Leitz, “Tasvirde Orion, aynı adı taşıyan takımyıldızı, Sothis ise eski Mısır’da gece gökyüzünde yılın 70 günü görünmeyen ve o gün eski Mısır Yeni Yılı’nı işaret eden doğuda tekrar görülebilen Sirius yıldızını temsil ediyor.” diyor.

Restorasyondan önce bu Mısır tapınağının tavanı binlerce yıllık toz ve isle kaplıydı. Restorasyonun ardından dört başlı Mısır tanrısının ikonografisi ortaya çıkarıldı. Bu muhtemelen güneş tanrısını günün altıncı saatindeki temsili. C: Ahmed Amin/Ministry of Tourism and Antiquities

Nil bu dönemde mevsimsel olarak sular altında kalıyordu ve eski Mısırlılar, Sirius’un ortaya çıkışından yaklaşık 100 gün sonra, Nil’in sel sularının çekilmesinden tanrıça Anukis’in sorumlu olduğuna inanıyorlardı.

Leitz, eski Mısır Yeni Yılı’nın günümüz takviminde Temmuz ortasında gerçektiğini söylüyor.

Söz konusu yeni yıl tasvirleri, bilim insanlarının 2.000 yıllık is, kir ve hatta kuş pisliği nedeniyle resimlerinin gölgelendiği Esna Tapınağı’nda yaptığı çok sayıda keşiften sonuncusu.

Mitolojik bir figür: iki insan başlı bir yılan ve kuyruğundan çıkan bir ağaç. C: Ahmed Amin/Ministry of Tourism and Antiquities

Son beş yıldır bilim insanları tavanı temizleyerek antik burçlar ve çeşitli astronomik takımyıldızların tasvirleri, mitolojik tanrıçalar ve daha önce bilinmeyen 200’den fazla yazıt dahil olmak üzere çeşitli tasvirleri ortaya çıkardı.

Tapınak tek bir tanrıya adanmamış gibi görünüyor ve kalıntıların analizi, bilim insanlarının süslemelerin anlamı ve amacı hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak tanıyabilir.

Dört kanatlı ve koç başlı bir aslan şeklinde güney rüzgarının temsili. C: Ahmed Amin/Ministry of Tourism and Antiquities

Ekip tavanı temizlemeyi bitirdikten sonra diğer birkaç tasviri de restore etti. Dört kanatlı ve koç başlı bir aslan gövdesinin temsili olan bunlardan biri, bir yazıta göre “güney rüzgarını” temsil ediyor. Eski Mısır’da güney rüzgarı kavurucu sıcaklıkla ilişkilendirilirdi ve aslanın sıcaklığın gücünü temsil ediyor olması mümkün.

Tavanın restorasyonunu tamamlayan ekip, şimdi ise tapınağın duvarlarını, sütunlarını ve pronaosunu temizliyor. Leitz, bu restorasyonun, “tanrıların tahtları” ve kıyafetleriyle ilgili ayrıntılar gibi kirin içinden belli belirsiz görülebilen görüntülerin yeni renklerini ve ayrıntılarını ortaya çıkarmasının beklendiğini söylüyor.


Live Science. 19 Ekim 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login