Çamura Basmamak için Kullanılan Taş, Lahit Parçası Çıktı

İstanbul Ataşehir’de bir evin bahçesinde çamura basmamak için kullanılan taş, muhtemelen Roma Dönemi’nden bir lahit parçası çıktı.

C: Abdülhamit Dal

30 yıl önce inşaat halindeki evin bahçe düzenlemesi yapıldığı sırada getirilen taşların arasında bulunduğu belirtilen eser, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından teslim alındı.

İstanbul’da akrabalarının evine giden Abdülhamit Dal, evin bahçe duvarının dibindeki bir taşın diğerlerinden farklı olduğunu fark etti. Taşın üzerinde figürler olduğunu gördükten sonra ise yetkililer ile iletişime geçti.

(Eskişehir’de Eski Türklere Ait Taş Heykel Bulundu)

C: Abdülhamit Dal

Çamurdan korunmak için kullanılıyordu

Abdülhamit Dal isimli kişi, eseri nasıl fark ettiğini Arkeofili’ye şöyle anlattı:

“Eseri bir akrabamın bahçesinde gördüm. Sorduğumda 20 yıl önce ev temeli için gelen taşların arasında çıktığını, diğerlerinden farklı olduğu için ayırdıklarını, şimdi de çamura basmamak için basamak yerine kullandıklarını söylediler.”

C: Abdülhamit Dal

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ilgilendi

Dal, “Hemen kültür bakanlığıyla irtibata geçtim fakat kendilerini alakadar etmediklerini söylediler. (Artık kimle alakalıysa!) Daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileriyle irtibata geçtim onlar sağolsun eserle ilgilendiler. Ve bugün eserin teslimini gerçekleştirdik.” dedi.

Satmam istendi

Dal, “Evet eserle ilgili çevremde birçok kişi satılması yönünde fikir verse de bu ülkenin taşınmaz kültür mirası olan bu eserin yurt dışına kaçırılmasına gönlüm razı olmadı. Taşınmaz kültür mirası olduğu için müzeden herhangi bir ücret talep edilmeden bağışını gerçekleştirdik.” dedi.

C: Abdülhamit Dal

MS 2. yüzyıla ait lahit parçası

“Müze yetkililerinin söylediğine göre, taşın MS 2. yüzyıla ait bir lahit parçası olduğu, Kibele ve Üç Güzeller’e ait figürler olduğunun düşünüldüğü söylendi. Anadolu’nun farklı bölgelerinden olabileceği söylendi. Nereden geldiğini biz de bilmiyoruz.”

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login