Kaçakçılar Efes Yakınında Lahit Kazdı ve Satmak İstedi

Kaçakçılar, Efes Antik Kenti’ne yakın bir bölgedeki 1. Derece Arkeolojik SİT alanında kaçak kazı ile lahit çıkardı ve satmaya çalıştı.

İzmir’in Selçuk ilçesinde Roma dönemine ait 3 mezar odasında kaçak kazı yapan ve buldukları 1700 yıllık lahdi satmak isteyen 2 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, Efes Antik Kenti’ne yakın bir bölgedeki 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Arvalya mevkisinde kaçak kazı sonucu toprak altında lahit bulunduğu, tarihi eserin 1 milyon 400 bin Euro’ya satılarak yurt dışına kaçırılmak istendiği bilgisi üzerine harekete geçti.

(Kayseri’deki 4.000 Yıllık Tabletlerle Kayıp Antik Kentleri Bulmak)

Yaklaşık 2 ay süren takip sonucu İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle ortak operasyon düzenlendi.

3 mezar odası bulundu

Operasyonda SİT alanı içerisinde üzerleri traktör ve mazgal ile kamufle edilmiş iki çukur tespit edildi.

Traktör ile mazgalın kaldırılması sonucu çukura giren ekipler, 3 mezar odası buldu. Odaların birbirine taşlarla örülü şekilde bağlandığı, kaçak kazıyı yapan şüphelilerin bu yapılara zarar verdiği belirlendi.

(Sümela Manastırı’nda Çile Odaları Bulundu)

Mezarlarda 1700 yıllık olduğu değerlendirilen Efes tipi lahit, insan iskeletleri, pişmiş toprak gözyaşı şişesi, pişmiş toprak kase, mermerden taş sandık kapağı bulunurken kazı çalışmalarında kullanılan çok sayıda malzeme de ele geçirildi.

Lahit çıkarıldı

Kazı alanında kurtarma çalışması yapan Selçuk Müze Müdürlüğü ekipleri, lahdi bulunduğu yerden çıkardı. Lahit içerisinde aynı aileden olduğu değerlendirilen 3 çocuk ile 7 yetişkin insan iskeleti ile döneme ait kullanılan malzemeler bulundu.

Selçuk Müze Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı inceleme sonucu ele geçirilen tarihi eserlerin orijinal, 1700 yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Eserler, koruma altına alındı.

Kaçak kazı yaptıkları belirlenen iki kişi hakkında ise soruşturma başlatıldı.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login