Foça’da Kanalizasyon Çalışması Sırasında Lahit ve Mezarlar Bulundu

İzmir’de kanalizasyon çalışmaları sırasında 2100 yıllık kiremit mezar ve lahitler bulundu. Bölge arkeologlar tarafından incelemeye alındı.

Foça’da Kanalizasyon Çalışması Sırasında Lahit ve Mezarlar Bulundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin, Foça ilçesindeki kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında 2100 yıllık kiremit mezar ve lahitler bulundu. Kazı bölgesi, mezarlar ve insan iskeletleri incelemeye alındı.

İsmetpaşa Mahallesi’nde Foça Kazı Kurulu’nun görevlendirdiği bir arkeolog eşliğinde yapılan kanal açma ve kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında, tarihi kalıntılara rastlandı.

Çalışmanın durdurulması ve arkeologların incelemeleri sonrası çevrede antik bir mezarlığın bulunduğu anlaşıldı. Kiremit mezarlardaki insan iskeletleri ortaya çıkarken, lahitler ise incelenmeye başlandı.

Foça’da Kanalizasyon Çalışması Sırasında Lahit ve Mezarlar Bulundu

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda çok sayıda eserin bu şekilde tahrip edildiğini belirten bir uzman arkeolog şunları söyledi: “Foça gibi antik kentler üzerinde modern kentler kurulduğunda, bu yeni kentlerde yaşayan halkın kanalizasyon gibi ihtiyaçlarının giderilmesi zorunluluk. Ancak bunun için uygun projelerle çalışılması gerek. Avrupa’da son yıllarda yüzeye daha yakın ve aynı zamanda maliyeti de daha düşük projelerle bu ihtiyaçlar gideriliyor. Bizde ise cazibe yöntemi denilen ve kendi eğimiyle akmayı sağlayan projeler tercih ediliyor. Daha derine inmeyi gerektiren bu projeler nedeniyle bazı antik kentlerde kanalizasyon türü çalışmalar yapılamazken, yapılanlarda tarihi eserler zarar görebiliyor.”

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login