Tuzla’da Yol Çalışması Sırasında Lahit Mezar Bulundu

İstanbul’un Tuzla ilçesinde yapılan yol çalışmaları sırasında, üzerinde kabartmalar bulunan bir lahit mezar bulundu.

Bulunan lahit çevresinde polisler tarafından güvenlik önlemi alındı. F: AA

Tuzla’daki yol çalışmaları sırasında inşaat işçileri tarafından tesadüfen bulunan lahit üzerine, İstanbul Arkeoloji Müzeleri adına gelen bir ekip incelemelerde bulundu.

Alınan bilgilere göre, kepçelerin çalışma yürüttüğü sırada kepçenin lahite takılması ile durum anlaşıldı. Olay yerine gelen polislerin aldığı güvenlik önleminin ardından alana çağrılan müze yetkilileri lahit çevresinden numuneler alarak lahit üzerinde inceleme başlattı. Bulunan lahitin taş levhalardan yapılmış bir mezar olduğu belirtildi.

Lahit hakkında henüz açıklama yapmayan yetkililerin, numunelerin incelenmesinin ardından lahit hakkında detayları kamuoyu ile paylaşacakları öğrenildi.

Tuzla’daki yol çalışmaları sırasında bulunan lahit mezar. F: AA

İnşaa çalışmaları yerin altını ve üstünü tehdit ediyor

İstanbul ve çevresinde yoğun bir şekilde devam eden inşaa çalışmalarında pek çok benzer buluntu ile karşılaşılaşılıyor. Arkeolojik araştırmaların zorunlu olduğu alanlarda olasılıkla işlerin daha hızlı yürümesi adına arkeologlar tarafından yapılması zorunlu olan yüzey taramaları ise es geçiliyor.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bununla beraber pek çok tarihsel gelişmenin ve yüksek uygarlığın çekirdek alanları üzerine kurulu olan Türkiye’de arkeolojik araştırmaların hemen her alanda sıklıkla ve dikkatle yapılması büyük önem arz ediyor. Hemen hemen her yerde yoğunlaşarak devam eden inşas çalışmaları çevresel ve tarihsel anlamda tehditkar olmaya devam ediyor.

İstanbul’un Tarih Öncesi: Yrd. Doç. Dr. Emre Güldoğan Röportajı


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login