Büyük Piramidin İçinde Devasa Gizli Boşluk Bulundu

Bilim insanları, göz kamaştırıcı mimarisi ile antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır’daki Büyük Gize Piramidinin içinde en az 30 metre uzunluğunda gizli bir boşluk olduğunu açıkladı.

Gize Piramitleri. F: James L. Stanfield. National Geographic

Büyük Gize Piramidi’nin içinde, taşların içini ‘görebilen’ en son teknoloji görüntüleme sisteminin yardımıyla oldukça büyük bir gizli boşluk keşfedildi.

Uluslararası bir araştırma ekibi, ‘Kraliçe bölmesi’ ve ‘Kral bölmesi’ olarak bilinen iki bölmeyi birbirine bağlayan dik eğimli bir geçit olan Büyük Galeri’nin üstünde, en az 30 metre uzunluğunda büyük bir boşluk tespit etti. Boşluk, 1800’lerden beri 4,500 yıllık piramit içerisinde keşfedilen ilk büyük iç yapı. Bulgular Nature dergisinde yayımlandı.İşlevi bilinmiyor

Yeni ortaya çıkarılan boşluğun tam yapısı ve işlevi henüz belli değil, ancak bulgu, gelecekte araştırmacıların piramit ve yapımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlayabilir.

Araştırmanın yazarlarından Mehdi Tayoubi, “Bölme kelimesinden kaçınıyoruz çünkü bunun bir bölme olmadığını biliyoruz. 8 metre yüksekliğinde, 47 metre uzunluğunda olan Büyük Galeri ile aynı özelliklere sahip olduğunu biliyoruz.” diyor.

(Mısır’da 3700 Yıllık Yeni Bir Piramitin Kalıntıları Bulundu)

“Bu boşluğun bir yapı veya birkaç ardışık yapı tarafından oluşup oluşmadığını bilmiyoruz. Ancak emin olduğumuz şu ki, burada büyük bir boşluk var. Oldukça etkileyici ve bugüne kadar herhangi bir teori tarafından öngörülmedi.”

“Bu boşluğu daha iyi anlamamız gerekiyor ve Antik Mısır mimarisi uzmanları ile Mısırbilimcilerin bize, mimari bir açıklamaya dair kullanabileceğimiz bazı hipotezler sağlayacaklarını düşünüyorum.”

Piramidin iç yapısı ve yeni bulunan gizemli boşluk. F: ScanPyramids

Büyük Piramit

146 metre yüksekliğe sahip piramit, 19. yüzyılda dünyanın en uzun yapısıydı ve halen en büyük insan yapımı yapılardan biri.

Firavun Khufu döneminde MÖ 2560 yıllarında tamamlanan yapının inşası muhtemelen 20 yıl sürdü. Bugün bile, piramidin tam olarak nasıl inşa edildiği sorusu uzmanların kafasını kurcalıyor.

O dönemde Mısır çok güçlü ve merkezi bir monarşiydi, ticaretten ve Nil Nehri’nden beslenen tarımıyla oldukça zengindi. Büyük Piramit, tartışmasız o gücün en önemli göstergesiydi. MÖ 2509’dan 2483’e kadar hüküm süren firavun Khufu, kendisi için bu devasa piramidi inşa ettirmişti. Bu görkemli anıt, taş ocağından çıkarılan, buraya taşınan, özel ölçülerde kesilen ve daha sonra durması gerektiği yere konan 2.3 milyon kalker bloktan oluşuyor.

Yapı, iki küçük piramidin yanı sıra birçok tapınak ve mezar içeren daha büyük Gize piramit kompleksinin bir parçası.

Piramidin içinde büyük anomali

Daha önce, ScanPyramids Projesi, piramidin içinde sürpriz olmayan bir şekilde bazı ilginç boşlukların ve anormalliklerin saptandığını ilan etmişti. Fakat yeni bulunan boşluk, kesinlikle bir sürprizdi ve muhtemelen Gize’nin piramitlerinde kullanılan bir görüntüleme tekniği olan müon radyografi ile elde edilen en büyük buluştu.

(Keşfedilen Papirüste Mısır Piramitlerinin Nasıl Yapıldığı Ortaya Çıktı)

Piramidin içindeki karmaşık sistemi daha iyi anlamak için, uluslararası bir araştırma ekibi, taşa nüfuz edebilen kozmik ışınların müon yan ürünleri denilen atom altı parçacıklar kullanarak iç yapıyı görüntüledi. Bu parçacıklar taş veya hava yoluyla hareket ettikçe, izledikleri farklı yörüngeler, boşlukları katı yapılardan ayırt etmeyi mümkün kılıyor.

Tayoubi, araştırmacılar, ilk görüntüleme sonuçlarında daha sonra boşluk olduğu anlaşılan “çok büyük bir anomali” ortaya çıktığını fark ettiklerinde çok şaşırdıklarını söylüyor.

Arkeolog ve Mısırbilimci Yukinori Kawae, “Bu kesinlikle yüzyılın keşfi. Piramit hakkında birçok hipotez var, ancak kimse böyle büyük bir boşluğun Büyük Galeri’nin üstünde olduğunu düşünemedi bile.” diyor.

Bir Arap mezarlığının arkasında görülen piramitlerden biri. F: Maynard Owen Williams. National Geographic

Büyük gizem

Tayoubi ve meslektaşları, boşluğun ne olduğunu bilmediklerini vurguluyor, ancak Mısırbilimcilerin şimdiden öngörüleri var.

Cambridge arkeoloğu Spence, boşluğun Büyük Piramidin yapımında bir artık olduğunu öne sürüyor. Onlarca ton ağırlığa sahip devasa blokların, Khufu’nun gömüldüğü merkezi oda olan Kral Bölmesi’nin üzerindeki odaların çatısını oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Spence, boşluğun büyük çatı bloklarını yerine oturtmak için kullanılan bir iç rampa olabileceğini öneriyor. Spence’e göre inşaat devam ederken bu rampa boş bırakılmış veya gevşek şekilde doldurulmuş olabilir.

“Bu yorumlamayı en olası hale getiren boşluğun konumu. Blokları yerine koymak için çok iyi bir konumda.”

(Keops Piramitine Tırmanan Türk Serbest Bırakıldı)

Kahire Amerikan Üniversitesi’nden Mısırbilimci Salima İkram, boşluğun Büyük Galeri’nin hemen üstündeki konumunun, o koridorun yapımına katkıda bulunmuş olabileceğini ima ediyor.

“Spekülasyon yapmak için çok erken olduğunu sanmıyorum, ancak çok yanlış düşünüyor olabiliriz.”

Gelişmiş teknoloji gerekiyor

Yeni araştırma, HIP Enstitüsü ve Kahire Üniversitesi liderliğindeki ScanPyramids Projesi’nin bir parçasıydı. Proje, Eski Krallık Mısır piramitlerinin yapılarını, 3 boyutlu tarama, kimyasal emülsiyon araçları gibi gelişmiş agresif olmayan ve tahribatsız teknikler kullanarak keşfetmek için çalışıyordu.

Piramidin içinde gelecekte yapılacak araştırmalar henüz tartışılmamış olmasına rağmen, araştırmacılardan Jean-Baptiste Mouret, “Piramitlerin iç yapıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir gün piramitler gibi antik anıtlara delinen küçük deliklere sığabilecek bir robot konsepti geliştirilebilir diyor.”


IB Times. National Geographic. 2 Kasım 2017.

Makale: Morishima, K. et al. 2017. Discovery of a big void in Khufu’s Pyramid by observation of cosmic-ray muons. Nature.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login