Keşfedilen Papirüste Mısır Piramitlerinin Nasıl Yapıldığı Ortaya Çıktı

Antik Mısırlı bir yönetici tarafından yazılmış bir papirüs, piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair  önemli bilgileri ortaya çıkardı.

Büyük Piramit ve önünde yer alan firavun Khufu’nun teknesi için yapılmış müze. F: Wiki Commons.

Arkeologlar, Antik Mısırlıların Gize’nin Büyük Piramitini nasıl inşa ettiğinin gizemini nihayet çözdüklerine inanıyor.

Büyük Piramit, Tora’daki yerel kaynaklı kireç taşı ve ülkenin güneyindeki granit kullanılarak 20 yıllık bir süre zarfında inşa edilmiş olan, Dünyanın Yedi Harikası’nın en eskisi ve tek ayakta kalanı.

Yapı, binlerce yıl boyunca insanların gözlerini kamaştırdı ve Ortaçağa kadar dünyadaki en uzun insan yapımı yapıydı.Firavun Khufu’ya bir mezar olarak yapılan bu piramit, 147 metre uzunluğunda ve piramitlerin en büyüğü olma özelliğini taşıyordu.

Bununla birlikte tarihçiler, nispeten ilkel araçlara sahip kişilerin, yaklaşık 800 kilometre güneyde yer alan Aswan’dan her gün 800 tonluk materyalin nasıl taşınmış olabileceğini uzun zamandır tartışıyor.

Şimdi ise antik bir papirüs, cenaze töreni teknesi ve bir su sistemi, piramitleri tamamlamak için inşaatçılar tarafından oluşturulan karmaşık altyapıyı ortaya çıkarıyor.

Wadi Al-Jarf limanında, Merer adlı bir yönetici tarafından yazılmış antik bir papirüs keşfedildi ve bu papirüs, piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair ilk elden yazılan tek kayıt oldu.

Mısır piramitlerinin ve Gize nekropolünün havadan görünümü.

Merer, papirüsün (o dönemde bölgede kullanılan bitki bazlı bir kağıt) üzerine, binlerce emekçinin, Nil Nehri’nden halatlarla birbirine tutturularak 170.000 ton kireçtaşını ahşap teknelerle taşıdığını yazmış.

Tahminen 2.3 milyon adet blok, özel olarak inşa edilmiş bir kanal sistemi vasıtasıyla, piramidin tabanından sadece birkaç metre uzaktaki bir iç limana sürüklenmişti.

Ayrıca Mısırolog Mark Lehner, Büyük Piramit’in altında bir su yolu keşfetti: “Gize Yaylasının eteklerinde, birincil dağıtım bölgesi olduğunu düşündüğümüz, merkezi bir kanal havzasını ana hatlarıyla belirledik.”

Arkeologlar, 4. Hanedanlık döneminin ikinci firavunu olan Khufu için tasarlanmış bir tören teknesi de bulmuşlardı. Khufu, MÖ 2609 ila MÖ 2584 yılları arasında Mısır’ı yönetmişti.

Kral Khufunun bölgede bulunan tören teknesi müzede sergileniyor. F: Reuters/Mohamed Abd El Ghany

Uzmanlar, bu törensel teknenin, Khufu’nun diğer dünyaya göç etmesi için yapılmış olduğuna inanıyorlar. 1980’li yıllardan bugüne kadar bölgenin dört bir yanından bulunan törensel tekne parçaları ile birlikte, restore edilen tahta parçaları ve 3 boyutlu lazer teknolojisi sayesinde bu teknenin nasıl inşa edildiği tam olarak bilinmiyordu.

Yapılan araştırmalarla bilim insanları, teknenin halat ilmekleriyle birlikte dikildiğini keşfetti ve bu teknik, aynı zamanda büyük taş blokların Asvan’dan taşınması için de kullanılmış olabilir.

Yeni keşifler, 24 Eylül’de, Channel 4 belgeselinde “Mısır’ın Büyük Piramidi: Yeni Kanıt” adlı belgeselde duyuruldu.

Gize Piramiti Yakınlarında Firavun Khufu’ya Ait Tekne Parçası Bulundu

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Keops Piramidi’nde Mezar Odasını Koruyan İlkel Bir Mekanizma Vardı


IB Times. 24 Eylül 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login