Bursa’ya Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi Açılacak

Binlerce yıldır birçok medeniyete ve topluma ev sahipliği yapmış olan Bursa’ya Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi açılacak.

Bursa'ya Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi Açılacak

Akçalar Mahallesi Hasanağa Sanayi Bölgesi’nde yapılan arkeolojik çalışmaların ardından arkeopark haline getirilen Aktopraklık Höyük Arkeoparkına şimdi de Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi açılıyor. Yaklaşık 3 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi’nin yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Açılacak olan müzenin aynı zamanda bir okul görevi üstlenmesi hedefleniyor.

günümüzden 8500 yıl öncesinden itibaren insan yaşamı anlatılıyor. Eylül 2015’te ziyarete açılan Aktopraklık Arkeoloji Okulu’nun amacı, arkeolojik kazılarda elde edilen sonuçları insanlara daha iyi anlatabilmek ve çocuklara arkeoloji sevgisi aşılamak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Akçalar Aktopraklık Arkeopark kazı başkanı Doç. Dr. Necmi Karul ile birlikte Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu. Bursa’nın 8500 yıl öncesine dayanan medeniyetlere ev sahipliği yapan birikimli bir şehir olduğunun altını çizen Recep Altepe, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün yaptığı kazılarla, dünyanın ilk çiftçi topluluklarına ait yaşam izlerinin gün yüzüne çıkarıldığını hatırlattı. Başkan Altepe, neolitik ve kalkolitik dönemden 300 yıl öncesi Osmanlı köyüne kadar oluşturulan zaman tünelinde ziyaretçilere tüm bu dönemleri anlama imkanı sunan Arkeopark’a kazandırılan müzenin aynı zamanda bir okul vazifesi göreceğini ifade etti.

Başkan Recep Altepe, “Bu bölgedeki kazılardan elde edilen bulgular ile doğa tarihine yönelik olaylar 3 ayrı toplantı salonda sergilenecek. İnşaatı hızla sürüyor. Yıl sonuna doğru açılışını gerçekleştirmek istiyoruz. Buraya gelen ziyaretçilere 8500 yıl öncesine dayanan o günkü hayatın izleri, toplumsal olaylar ve geçirilen evreler en güzel şekilde sunulacak. Doğa tarihi müzesi de burada olacak. Kelebeklerden her türlü canlıya kadar burada sergilenecek. Buraya gelenler bir okul gibi eğitim alacaklar. Küçücük bulgulardan ne kadar önemli sonuçlar çıktığını görecekler” diye konuştu.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login