Bulunan Bir Çift Böceğin 4.000 Yıllık Olduğu Keşfedildi

Birleşik Krallık’ta hiçbir zaman var olduğu bilinmeyen 4.000 yıllık bir böcek türü, binlerce yıl önce Britanya Adaları’na özgü olabilir.

Yıllar önce bulunan bu böceklerin 4.000 yıl önce yaşadığı anlaşıldı. C: Trustees of the Natural History Museum, London

Natural History Museum Kıdemli Böcekler Küratörü Max Barclay, 1970’lerde koleksiyonuna bağışlanan mükemmel şekilde korunmuş bir çift böceğin neredeyse 4.000 yaşında olduğunu ve Birleşik Krallık’ta var olduğu hiç bilinmeyen bir türün olduğunu keşfetti.

Meşe Oğlak Böcekleri (Cerambyx), bir turba bataklığına batmış eski bir meşe ağacının parçasında bulundu. Çiftçi, odunu kendine özgü kıvrımlı uzun, iplik benzeri antenleri olan 7 cm uzunluğundaki böcekleri incelemek için ayırdı. Çok iyi durumda oldukları için istilacı bir tür olabileceklerinden şüpheleniyordu. Onları daha fazla araştırılması için Doğa Tarihi Müzesi’ne bağışladı.

(Antik Mısır Mezarında Mumyalanmış Kediler ve Bok Böcekleri Bulundu)

Bu iki böcek, şimdiye kadar doğa tarihi gizemi olarak kaldı. Hem böceklerin hem de ahşabın minik örnekleri, radyokarbon tarihleme için laboratuvara gönderildi. Yapılan testlerde ahşap ve böcekler yaklaşık olarak 3.785 yıl öncesine ait çıktı.

Bu nedenle, Birleşik Krallık için yeni bir tür olmaktan ziyade, bu böcekler bir zamanlar Britanya Adalarında endemik olmuş, ancak binlerce yıl önce nesli tükenmiş olabilir.

Max, “Bu böcekler Tudor’lardan daha yaşlı, Britanya’nın Roma işgalinden daha yaşlı, hatta Roma imparatorluğundan bile daha eski olan bu böcekler, Mısır’da firavunlar piramitleri inşa ederken o odun parçasının içini çiğniyorlardı. Muazzam derecede heyecan verici.” diyor.

Max, bugün Güney ve Orta Avrupa’da bulunan Oğlak Meşe Böceklerinin iklim değişikliği nedeniyle İngiltere’de yok olmuş olabileceğine inanıyor. 

“Bu, daha sıcak iklimlerle ilişkilendirilen bir böcek ve muhtemelen 4.000 yıl önce Britanya’da vardı çünkü iklim daha sıcaktı ve iklim soğudukça ve habitatları yok ettikçe nesli tükendi. Şimdi küresel ısınmayla birlikte bunun göstergeleri var. gelecekte İngiltere’ye dönebilir.”

“Dün alınmış gibi görünen ama aslında birkaç bin yıllık bir şeyi elinizde tutmak, Bronz çağının sonundaki hava ve orman koşullarına yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Bu böcek çifti, eski geçmişe ve iklim değişikliğinin gelecek için tuttuğu değişikliklere bir pencere açıyor.”


Natural History Museum. 28 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login