Bosna Hersek’in Ulusal Müzesi 3 Yıl Sonra Yeniden Açıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Bosna Hersek Ulusal Müzesi 3 yıl sonra tekrar açıldı.

Bosna Hersek’in Ulusal Müzesi 3 Yıl Sonra Yeniden Açıldı

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde yapılan müze, 2012 yılında kaynak yetersizliği sebep gösterilerek kapanmıştı. Fakat 3 yıl sonra geçtiğimiz günlerde yapılan kampanyalar ve girişimler sayesinde müzenin tekrar açılmasına karar verildi ve bir tören düzenlendi. Törene Başbakan, birçok bakan, birçok diplomat ve yüzlerce Bosnalı katıldı.

Törende konuşan Federasyon Başbakanı Denis Zvizdiç, yaklaşık üç yıldır kapalı olan müzenin açılmasından dolayı duyduğu mutluluğu belirtti ve müzenin açılmasında çalışanlarının büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Milli Müze ve diğer yedi kültür kurumunun tekrar kapanmaması ve maddi olarak desteklenmesi adına belediye, kanton, entite ve devlet düzeyindeki yetkililerin katılımıyla bir mutabakat imzalandı.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zamanında 1888 yılında kurulan Bosna Hersek Milli Müzesi, Balkanların en büyük müzelerinden birisi olarak gösteriliyor. Müze, arkeoloji, doğa tarihi, etnoloji ve kütüphane olmak üzere dört bölümden oluşuyor. 1992-1995 yıllarında yapılan katliamlar zamanında dahi kapanmayan müze, Bosna Hersek’in bürokratik yapısından kaynaklanan finans problemlerinden dolayı 3 yıl önce kapanmıştı.

CHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login