Bluetooth’a Adını Veren Viking Kralı Nerede Gömülü?

Ölümünden 1.000 yıl sonra takma adı kablosuz teknoloji aracılığıyla yaşayan bir kral, arkeolojik bir tartışmanın merkezinde.

Üzerinde Danimarka Kralı Harald “Bluetooth“ Gormsson (Latince Curmsun) yazan 10. yüzyıldan kalma altın Curmsun diski, Polonya’nın Wiejkowo kentindeki Roma Katolik kilisesindeki bir mezardan geliyor.

Orta Çağ kronikleri, Danimarka Kralı Harald “Bluetooth” Gormsson’un takma adını, muhtemelen ölü, mavimsi görünen bir dişten aldığını söylüyor. O döneme ait bir kronik, Viking kralının 10. yüzyılın sonlarında Danimarka’daki Roskilde’ye gömüldüğünü de söylüyor.

Ancak İsveçli bir arkeolog ve Polonyalı bir araştırmacı kısa süre önce ayrı yayınlarda, Harald’ın zamanındaki Vikinglerle bağları olan kuzeybatı Polonya’daki Wiejkowo köyündeki en olası mezar yerini belirlediklerini iddia etti.

(İlgili: Viking Kralı Bluetooth’un Olası Mezar Yeri Bulundu)

“Viking Polonyası” kitabının yazarı Marek Kryda, Wiejkowo’nun 19. yüzyıldan kalma Roma Katolik kilisesinin altında bulduğunu iddia ettiği bir “pagan tümülüsünde” muhtemelen kralın kalıntılarını barındırdığını söyledi.

Kryda, Polonya hükümet portalında bulunan jeolojik uydu görüntülerinin Viking tümülüsüne benzeyen yuvarlak bir şekil ortaya çıkardığını söyledi.

Üzerinde Danimarka Kralı Harald “Bluetooth“ Gormsson (Latince Curmsun) yazan 10. yüzyıldan kalma altın Curmsun diski, Polonya, Wiejkowo’daki Roma Katolik kilisesindeki bir mezardan geliyor.

Ancak İsveçli arkeolog Sven Rosborn, Kryda’nın yanıldığını çünkü paganizmden Hıristiyanlığa geçen ve bölgede kiliseler kuran Harald’ın kilise bahçesinde bir yerde uygun bir mezar almış olması gerektiğini söylüyor.

The Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary Kilisesi, küçük yuvarlak bir tepeciğin üzerinde duruyor.

Kopenhag’daki Danimarka Ulusal Müzesi’ndeki tarihçiler, Wiejkowo’nun Harald’ın mezar yeri olduğu “önerisine” aşina olduklarını söylüyorlar.

Polonya’nın Wolin kentinde 10. yüzyıl Danimarka Kralı Harald “Bluetooth” Gormsson’un anısına runik yazıtlı 2014 tarihli bir taştan bir görünüm.

Rosborn, 2021 tarihli “The Viking King’s Golden Treasure” kitabında araştırmasını detaylandırdı ve Kryda, bu yıl yayınlanan kendi kitabında İsveçli’nin bazı bulgularına meydan okudu.

985’te, muhtemelen Jomsborg’da (Polonya’nın Wolin kasabası olduğuna inanılıyor) ölen Harald, şu anda Danimarka, kuzey Almanya ve İsveç ve Norveç’in bazı kısımlarını yöneten son Viking krallarından biriydi. Krallığında Hıristiyanlığı yaydı.

İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson, yaşamı boyunca İskandinavya’nın çoğunu nasıl birleştirdiğini yansıtarak, Bluetooth kablosuz bağlantı teknolojisine kralın adını verdi. Teknolojinin logosu, kralın baş harfleri HB için İskandinav runik harflerinden tasarlandı.

Polonya’nın Wolin kentinde 10. yüzyıl Danimarka Kralı Harald “Bluetooth” Gormsson’un anısına runik yazıtlı 2014 tarihli bir taştan bir görünüm.

İsveç’teki Malmö Şehir Müzesi’nin eski müdürü Rosborn, 2014 yılında 11 yaşındaki bir kız çocuğunun onlarca yıldır ailesinin elinde bulunan eski görünümlü bir yazıya sahip sikkeye benzer küçük bir nesne hakkında fikrini sorduğunda arayışına başladı.

Uzmanlar, Maja Sielski’nin merakını uyandıran döküm altın diskin 10. yüzyıldan kalma olduğunu belirledi. Şimdi “Curmsun diski” olarak bilinen şeyin üzerindeki Latince yazıt şöyle diyor: “Harald Gormsson (Latince Curmsun) Danimarka, Scania, Jomsborg, Aldinburg kasabasının kralı.”

Danimarka Kralı Harald Gormsson’un Polonya’nın Wiejkowo kentinde gömüldüğüne inanılan Roma Katolik kilisesi.

Sielski’nin 1986’da Polonya’dan İsveç’e taşınan ailesi, diskin 1841’de bir Orta Çağ şapelinin yerini alan Wiejkowo kilisesinin altındaki bir mezardan geldiğini söyledi. Sielski ailesi, 1945’te Latince Orta Çağ parşömen kroniklerini içeren Wiejkowo bölge arşivleriyle birlikte diskin mülkiyetini aldı.

Latince bilen bir aile üyesi, 10. yüzyıla kadar uzanan kroniklerin değerini anladı ve bazılarını Polonya diline çevirdi. Kroniklerde, Wiejkowo kilisesi ile ilişkili olduğunu gösteren Harald’dan bahsediliyordu.

Yakındaki Baltık Denizi adası ve Wolin kasabası bölgenin Viking tarihini destekliyor: Burada Harald Bluetooth’un onuruna bir runik taşı var ve her yıl Slavlar ve Vikingler festivalleri düzenliyor.

Polonya’nın Wiejkowo kentinde Danimarka Kralı Harald Gormsson’un gömüldüğüne inanılan Roma Katolik kilisesinin içinden bir görünüm.

Kryda, Curmsun diskinin anlamlı yazıtıyla “olağanüstü” olduğunu söylüyor ve Wiejkowo’yu Harald’ın mezar yeri olarak incelemenin buna değeceği konusunda ısrar ediyor, ancak şu anda herhangi bir kazı planı yok.


The AP. 31 Temmuz 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login