Harald Bluetooth Dönemine Ait ‘Uzun Ev’ Keşfedildi

Arkeologlar, MS 958 – 986 yılları arasında Danimarka ve Norveç kralı Harald Bluetooth’un saltanatından dev bir uzun ev ortaya çıkardılar.

Harald Bluetooth dönemine tarihlendiği düşünülen “uzun ev”. C: North Jutland Museums

Keşif, Danimarka’da bulunan Jammerbugt Belediyesi’ne bağlı bir köy olan Hune yakınlarındaki konut inşaatı çalışmaları sırasında yapıldı. “Uzun evler”, Viking yerleşimlerinde yaygın olarak bulunan büyük ortak yapılardı. Uzun evler, plan olarak eğimli duvarlara sahipti ve gemi benzeri bir dış hat oluşturuyordu. Duvarlar kil ile kaplıydı veya zemine dikey olarak yerleştirilmiş, çatıyı destekleyen ahşap kalaslardan ve iki sıra iç direklerden oluşuyordu.

40 metre uzunluğa ve 8-10 metre genişliğe ulaşan uzun ev, muhtemelen siyasi toplantılar için önemli bir buluşma yeri, misafir kabulü ve toplum sosyal yaşamının merkezi olarak hizmet vermişti. Ayrıcı çatıyı destekleyen 10-12 meşe direği vardı.

(İlgili: Bluetooth’a Adını Veren Viking Kralı Nerede Gömülü?)

Yapının tasarımı, Hobro’daki Fyrkat ve Aggersund’daki Aggersborg dahil olmak üzere Harald Bluetooth’un yuvarlak kalelerinde bulunan yapıları anımsatıyor.

Ön tarihleme, uzun evi 9. yüzyılın son yarısına veya 11. yüzyılın ilk yarısına yerleştiriyor, ancak büyük olasılıkla bu yapı Harald Bluetooth’un hükümdarlığı döneminde aktifti.

Kazı alanının yakınında bulunan runik yazıtlı bir taş bu döneme tarihlenebilir. MS 970-1020 yılları arasına ait olduğu düşünülen söz konusu taş, Hune Kirke’de yer alıyor ve üzerinde şu yazılı metin var: “Hove, Thorkild, Thorbjørn, babaları Runulv den Rådnilde’nin taşını dikti.”

Dolayısıyla belki de bu uzun ev, Viking Runulv den Rådsnilde’nin ailesine aitti.

Kazı alanının yakınında bulunan runik yazıtlı bir taş. C: North Jutland Museums

Araştırmacılar, uzun evin yalnızca bir kısmını kazabildiler, ancak bu tür yapılar nadiren tek başına inşa edildiğinden dolayı, uzun evin doğusundaki yüzeyin altında ek yapılar ve mimari öğelerin henüz keşfedilmediğine inanıyorlar. Bu nedenle, bölgenin önemli ve güçlü ailelerinden birinin yaşadığı, Viking Çağı’nın soylu çiftliklerinden biri burada olabilir.

“Bulunan Viking uzun evinin Runulv den Rådsnilde ailesine ait olduğunu kanıtlamak zor ama bu kesinlikle bir olasılık. Hiç değilse, runik taş ve uzun ev aynı sosyal sınıfı temsil ediyor ve her ikisi de toplumun seçkinlerine ait.”

Kuzey Jutland Müzelerinden Thomas Rune Knudsen, “Bu, on yılı aşkın bir süredir bu türden en büyük Viking Çağı bulgusu ve daha önce burada, Kuzey Jutland’da buna benzer bir şey görmemiştik.” diyor.

Yeni yılda daha doğru tarihlendirme için organik kalıntılar üzerinde Karbon-14 analizi ile kazılara yeniden başlanacak ve sonuçlarının 2023 yılı sonuna kadar yayınlanması bekleniyor.


North Jutland Museums. 19 Aralık 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login