13 Yaşında Bir Çocuk, Kral Bluetooth’a Ait Eserler Buldu

Almanya’da 13 yaşında amatör bir arkeolog olan çocuk, Hıristiyanlığı Danimarka’ya getiren Danimarka kralı Harald Bluetooth’a ait olabilecek önemli eserleri ortaya çıkardı.

958’den 986’ya kadar hüküm süren Danimarka kralı Bluetooth’a ait eserlerin bir kısmı. C: Stefan Sauer/AFP/Getty Images

René Schön ve öğrencisi Luca Malaschnitschenko, Ocak ayında Rügen adasında metal detektörü ile Kral Bluetooth’a ait olabilecek bir eser bulduklarında, başlangıçta bunun değersiz bir alüminyum parçası olduğunu düşünmüşlerdi. Ancak daha yakından incelediklerinde, bunun bir gümüş parçası olduğunu anladılar.

Daha sonra hafta sonu geldiğinde, bölgesel arkeoloji servisi bölgede 400 metrekarelik bir kazı yapmaya başladı. Yürütülen kazılarda, MS 958’den 986’ya kadar hüküm süren “Harry Bluetooth” olarak da bilinen, Danimarka Kralı Harald Gormsson ile ilişkili olduğuna inanılan eserler topluluğu bulundu.

(Arkeologlar 1000 Yıllık Gizemi Çözmek İçin Polis Çağırdı)

Kazılarda ayrıca örgülü kolyeler, inciler, broşlar, Thor’un çekici, yüzük ve 600 kadar çentikli sikke bulundu. Bunların arasında, günümüzde Danimarka, kuzey Almanya, güney İsveç ve Norveç’in bazı kısımlarında hüküm süren, Bluetooth dönemine dayanan 100’den fazla sikke vardı. .

Kazıları yürüten arkeolog Michael Schirren, “Bu eserler, güney Baltık Denizi bölgesindeki en büyük Bluetooth sikke koleksiyonu ve bu nedenle büyük önem taşımakta.” diyor.

Küçük çocuğun eserleri bulduğu Rügen adasında şimdi arkeologlar çalışıyor. C: Stefan Sauer/AFP/Getty Images

Sikkelerden en eskisi, 714’e tarihlenen bir Şam dirhemi iken, en yenisi 983 yılına tarihlenen bir kuruş.

Bulgular, eserlerin 980’lerin sonlarında gömülmüş olabileceğini düşündürüyor. Bu dönem aynı zamanda, Bluetooth’un, 987 yılında öldüğü Pomerania’ya kaçtığı zamana denk geliyor.

Arkeolog Detlef Jantzen, “Burada, tarihi kaynakları destekleyecek gibi görünen nadir bir keşif vakası var.” diyor.

(Danimarka’da Çok Büyük ve Dairesel Viking Kalesi Keşfedildi)

Bluetooth, Danimarka’yı birleştirmesiyle biliniyor. Viking doğumlu kral, eski İskandinav dinine sırtını çevirdi ve İskandinav ülkesine Hıristiyanlığı tanıttı.

Ancak oğlu Sven Gabelbart liderliğindeki bir isyandan sonra Pomerania’ya kaçmak zorunda kaldı.

Bluetooth’un kalıcı mirası, günümüzde akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yaşamaya devam ediyor ve kablosuz Bluetooth teknolojisi onun adıyla anılıyor.


The Guardian. 16 Nisan 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login