Danimarka’da 45 Metre Uzunluğunda Neolitik Ev Keşfedildi.

Kuzey Zeland’da yürütülen yüzey araştırmalarında, Neolitik döneme tarihlenen 45 metre uzunluğunda bir evin kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Linearband Keramik dönemine tarihlenen bir uzun evin modellemesi (Model: A. Czekaj-Zastawny)

Vinge şehrinde yürütülen çalışmalarda, yeni bir istasyon için yapılacak inşa öncesi bölgeyi araştıran araştırmacılar, Son Neolitik çağa tarihlenen bir ev bulundu. Avrupa Neolitik terminolojisinde longhouse (uzun ev) olarak bilinen bu tip evler, bir çeşit çiftlik evi olarak düşünülüyor. Araştırmacılar kalıntılarına rastladıkları evin uzunluğun 45.5 metre, genişliğinin 7.2 metre olduğunu belirtiyor. Göreceli tarihlendirmeler ise evin yaklaşık 4000 yıl öncesine dayandığı ortaya koyuyor.

Keşif, bölge açısından oldukça önemli olarak görülüyor. Bölgede bugüne kadar yürütülen çalışmalarda bu ve benzeri yapılardan sadece dört tane tespit edilebildi. Ayrıca araştırmacılar, çiftlik evinin bu dönemde tespit edilen diğer üç ev ile kıyaslandığında diğerlerine oranla yaklaşık 3 kat daha büyük olduğunu söylüyor.Üst sınıfa işaret

İki girişi olduğu tahmin edilen evde, bir aile ile beraber çiftçiler ve çiftlik hayvanlarının beraber kaldığı düşünülüyor. Araştırmacılar ayrıca bu büyüklükteki bir evin buraya sahip olan ailenin varlıklı olduğuna kanıt oluşturduğunu belirtiyor.

Eve ait dikme deliklerini gösteren plan. (Çizim: Jens Winther Johannsen)

Uzmanlar bu boyutlardaki bir yapıya sahip olmanın, bir çeşit üst sınıf belirtisi olduğunu belirtirken, yapının sahiplerinin üst sınıfa mensup olduklarını vurguluyor. Avrupa Neolitiği özelinde Son Neolitik çağ, topluluklar arası sınıfsal farklılıklara dair belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ilk dönem olarak biliniyor.

Danimarka’da Bronz Çağ Elitleri Süslü Yün Kıyafetlerle Gömülüyordu

Danimarka’da Taşlara Çizilmiş Neolitik Dönem Haritaları Bulundu

Danimarka’da 3000 Yıllık Yemek Pişirme Hatası Ortaya Çıktı


CPH Post Online. 10 Ekim 2017. 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login